9−13 апрель кунлари Фарғона, Андижон ва Наманган вилоятларида мудофаа вазирининг биринчи ўринбосари — Қуролли Кучлар бош штаби бошлиғи генерал-майор Павел Эргашев раҳбарлиги остида Қуролли Кучларнинг барча таркибий қисмларининг ҳамкорликдаги қўмондонлик-штаб машғулотлари ўтказилмоқда. Бу ҳақда Мудофаа вазирлиги матбуот хизмати «Газета.uz"га хабар қилди.
Машғулотларга Мудофаа, Ички ишлар, Фавқулодда вазиятлар вазирликлари, Давлат хавфсизлик хизматининг Чегара қўшинлари ва бошқа бўлинмалари, Миллий гвардия, Давлат божхона қўмитаси, маҳаллий ҳокимият ва ўзини ўзи бошқариш органларининг куч ва воситалари жалб этилган.
11 апрель куни Шарқий ҳарбий округининг бир нечта полигонида ҳамкорликдаги қўмондонлик-штаб ўқув машғулоти режасига мувофиқ куч тузилмаларининг минтақадаги вазият беқарорлигининг олдини олиш ҳамда чегараолди ҳудудларида жойлашган аҳоли пунктларида жамоат тартибини сақлаш бўйича ҳаракатига оид масалалари амалда кўриб чиқилди.

Совместные командно-штабные учения силовых структур Узбекистана проходят 9 -13 апреля в Ферганской, Андижанской и Наманганской областях под руководством первого заместителя министра обороны — начальника генерального штаба Вооруженных Сил генерал-майора Павла Эргашева. Об этом «Газете.uz» сообщили пресс-службе Министерства обороны.
Военнослужащие министерств обороны, внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, Пограничных войск СГБ, Национальной гвардии и Государственного таможенного комитета 11 апреля на полигонах Восточного военного округа отработали действия по недопущению дестабилизации обстановки в регионе и обеспечению общественного порядка в приграничных населенных пунктах.
В рамках учений органы управления и войска приведены в высшие степени боевой готовности. На практике отрабатываются вопросы выхода подразделений в районы выполнения учебно-боевых задач.