Asia Alliance Bank давлат банкига айлангани ва яқинда «Пойтахт банк» давлат банки очилганидан сўнг банк секторадига давлат улуши 1−2 фоизга ўсиб, 83−84 фоизни ташкил этди. Бу ҳақда Ўзбекистон Марказий банки раисининг биринчи ўринбосари Тимур Ишметов «Газета.uz"га маълум қилди.
У Ўзбекистон президенти парламентга мурожаатномасида давлат улушининг юқорилиги мамлакат банк секторидаги асосий муаммо эканини таъкидлаганидан сўнг кўп ўтмай Asia Alliance Bank ҳам давлат компаниясига айланганига изоҳ берди.
«Asia Alliance Bank хусусий банки акционерлари давлат олдида қарздор эди, ушбу қарзларнинг бир қисмини ўз мол-мулклари ҳисобидан тўлашга қарор қилишди, — деди Тимур Ишметов. — Asia Alliance Bank банкида ва бошқа мол-мулкларда уларнинг улуши мавжуд эди. Биз МБда улар ўз мулкларини давлат фойдасига [Давлат рақобат қўмитаси номига] қайта расмийлаштирганларидан кейин бу ҳақда билдик».
Эслатиб ўтамиз, Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитаси давлат номидан Asia Alliance Bank (2009 йилда ташкил топган) банкининг 100 фоизлик акциялари эгасига айланган эди. Бунда банк акцияларининг 45 фоизи ўтган йил октябрида давлат томонидан сотиб олинган эди. Банк акциялар эмиссиясини ўтказди ва давлат муассасалари ҳисобланган янги акционерларни жалб қилди.

После национализации Asia Alliance Bank и недавнего открытия государственного «Пойтахт банка» доля государства в банковском секторе выросла на 1−2% и составила 83−84%. Об этом корреспонденту «Газеты.uz» сообщил первый заместитель председателя Центрального банка Узбекистана Тимур Ишметов.
Он также объяснил причины национализации Asia Alliance Bank, произошедшей вскоре после того, как президент Узбекистана в послании парламенту заявил, что большой уровень государственного присутствия является «главной проблемой в банковской системе» страны.
«Частные акционеры Asia Alliance Bank имели долги перед государством, часть этих долгов они решили оплатить своим имуществом, — сказал Тимур Ишметов. — В Asia Alliance Bank у них была доля, еще другое имущество. Мы в ЦБ узнали потом, когда они свое имущество переоформили в пользу государства в лице [Госкомконкуренции]».
Напомним, владельцем 100% Asia Alliance Bank (создан в 2009 году) стало государство в лице Государственного комитета по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции (ныне орган разделен на три части). При этом 45% акций банка были выкуплены государством в октябре прошлого года. Банк провел эмиссию акций и привлек новых акционеров в лице государственных учреждений.
Саидакмал Ходжаев
Национализация не приведет к развитию.
Саидакмал Почему же ? Часто национализация это хорошо . Прибыль идет на прямую в гос бюджет . Такая практика существует по всему ЕС . Главное чтобы он работал не по прямым направлениям а по нормативам
Фаррух Буриханов
Венесуэла при Чавесе национализировала всё. Нефтеные компании, телекомуникации, банки и т.д. Результат на лицо.