Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Ўзбекистонга олиб кирилган ва мамлакатда ишлаб чиқарилган мобил ускуналарни рўйхатга олиш тўғрисидаги низом лойиҳасини жамоатчилик муҳокамаси учун эълон қилди. Бу ушбу низомнинг иккинчи лойиҳасидир. Биринчи марта у декабрда эълон қилинган, бироқ кейин ўчириб ташланган эди (унда, жумладан жисмоний шахс олти ой ичида фақат битта ускунани рўйхатдан ўтказиши мумкинлиги қайд этилган эди, янги лойиҳада ушбу талаб йўқ).
Эслатиб ўтамиз, мобил ускуналарни IMEI-код орқали рўйхатга олишни жорий этиш октябрда эълон қилинган ҳукумат қарорида ўз аксини топган эди. Қарорда қайд этилишича, бу мобил ускуналар эгалари ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, қурилмалардан ноқонуний фойдаланишга қарши кураш ва сифатсиз аппаратларни сотишга барҳам бериш учун зарур. рўйхатга олиш тизимининг 1 апрелдан ишга тушиши режалаштирилган.
Таклиф этилаётган тартибларга кўра, мобил қурилмаларни (мобил алоқа модулига эга мобил телефонлари ва қурилмалари) рўйхатга олиш уларни сотиш ёки шахсий фойдаланиш учун Ўзбекистон ҳудудига олиб кирган ва уларни ишлаб чиқарган шахслар учун мажбурий ҳисобланади.
Ҳужжатда ҳозирда фойдаланилаётган мобил қурилмаларни рўйхатдан ўтказиш шартлиги тўғрисида аниқ маълумот йўқ. Ўзбекистон ҳудудида роумингда бўлган қурилмаларни рўйхатдан ўтказиш мажбурияти йўқ.
Лойиҳада IMEI-кодлари регистраторлар (юридик шахслар ёки юридик шахс ташкил этмаган якка тартибдаги тадбиркорлар) томонидан рўйхатга олиниши, рўйхатга олиш тизими эса тизим операторлари томонидан назорат қилиниши кўзда тутилган.
Тизим оператори регистраторлар (1), мобил алоқа операторлари (2), қурилмани олиб кирган импортёр (3), ишлаб чиқарувчи (4) ҳамда жисмоний шахслар (5) тақдим этган маълумотлар асосида мобил қурилмалар IMEI маълумотлари базасини шакллантиради.
IMEI маълумотлар базаси мобил алоқа хизматларидан фойдаланиш ҳуқуқига кўра турли рўйхатдан таркиб топади:
• IMEI оқ рўйхати (рўйхатга олинган қурилмалар, чекловларсиз алоқа);
• Қора рўйхат (рўйхатга олинмаган ускуналар, мобил алоқа хизматлари чекланган — оқ рўйхат билан алоқада бўлган IMEI`дан ташқари);
• Кулранг рўйхат (мобил оператори тармоғида рўйхатга ўтганидан 30 кунгача мобил алоқа хизматларидан фойдалани (ўтиш даври), сўнгра IMEI қора ёки оқ рўйхатга киритилади);
• Оқ рўйхат билан боғланган (ўзгартирилган IMEI, такрорий IMEI ёки IMEI`сиз (1), Ўзбекистондан ташқарида норезидентлар сотиб олган, маҳаллий операторга вақтинчалик уланган (2), операторлар ва маҳаллий ишлаб чиқарувчилар томонидан синов учун фойдаланилаётган (3) мобил ускуналар — мазкур ускуналар IMEI-кодлари бир вақтнинг ўзида қора рўйхатда бўлади).
Импортёр IMEI`ни рўйхатдан ўтказиш учун тизим операторига олиб кирилаётган барча ускуналарнинг IMEI рўйхатларини божхона жараёнларидан ўтказилганини ва ҳар бир олиб кирилган ускуна учун тўлов (25 минг сўм) амалга оширилганини тасдиқловчи ҳужжатларни тақдим этади. Маҳаллий ишлаб чиқарувчи фақатгина ишлаб чиқарилган ускуналар IMEI-кодлари рўйхатини тақдим этади ва тўловни (20 минг сўм) амалга оширади.
IMEI-кодлари GSM Халқаро ассоциацияси томонидан белгиланмаган, ўзгартирилган IMEI ёки такрорий IMEI`га эга ускуналар тизим оператори томонидан рўйхатга олинмайди.
IMEI рўйхати уч иш кунида рўйхатга олинади ва 24 соат давомида мобил алоқа операторига тақдим этилади. Ускуна регистрация қилинганидан сўнг мобил алоқа оператори абоненти импортёрдан ёки маҳаллий ишлаб чиқарувчидан сотиб олган мобил ускунасидан чекловларсиз фойдалана олади.
Жисмоний шахс — Ўзбекистон резиденти қонунчиликда белгиланган миқдор ва муддатда мобил ускуналарини олиб кириш (жумладан почта ва куръерлик хизматлари орқали) ҳуқуқига эга, дейилади ҳужжатда. Белгиланган меъёрдан ортиқча олиб кирилган мобил ускуналар бўйича тизим операторига божхона жараёнларидан ўтказилганини тасдиқловчи маълумотлар тақдим этилиши лозим.
Ҳар бир олиб кирилган мобил ускунани рўйхатга олиш учун 20 минг сўм тўлов амалга оширилади. Агарда божхона жараёнларидан ўтказилганини тасдиқловчи ҳужжатлар бўлмаса, регистрация учун қурилма божхона қийматининг 100 фоиз миқдорида тўловни амалга оширишга тўғри келади.
IMEI`ни рўйхатга олиш тўғрисидаги аризага, лойиҳага кўра, божхона ходимлари тасдиқлаган декларация (почта-куръерлик хизмати ҳужжати) ҳамда паспорт ва унинг чегарани кесиб ўтгани тўғрисидаги чегара хизмати тасдиқлаган саҳифаси нусхаси илова қилиниши лозим.
Норезидент жисмоний шахслар учун IMEI`ни рўйхатга олиш маҳаллий SIM-картага уланган ҳолатда бепул амалга оширилади.
Тизим операторларига ички ишлар органлари ва бошқа суд-тергов органлари сўрови бўйича мобил ускуналар фаолиятини тўхтатиб қўйиш ва қайта ишга тушириш ҳуқуқи берилади.

Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций опубликовало для обсуждения проект положения о регистрации используемых, ввозимых и производимых в Узбекистане мобильных устройств. Это второй проект документа, первый был обнародован в декабре, но потом удален (в нем, в частности, говорилось, что физическое лицо может регистрировать только одно устройство в течение шести месяцев, эта норма исключена).
Напомним, внедрение регистрации мобильных устройств по IMEI-коду предусмотрено постановлением правительства, изданным в октябре. В постановлении отмечалось, что это необходимо для защиты прав собственников мобильных устройств, борьбы с незаконным использованием аппаратов и предотвращения реализации некачественных устройств. Планируется, что система регистрации заработает с 1 апреля.
В соответствии с предлагаемым порядком, регистрация мобильных устройств («мобильные телефоны и устройства с модулем мобильной связи») является обязательной для лиц, ввозящих и производящих их для реализации или личного пользования на территории Узбекистана.
В документе конкретно не говорится, потребуется ли регистрация уже используемых мобильных устройств (судя по всему, нет). От регистрации освобождены устройства, находящиеся на территории Узбекистана в роуминге.
Проектом предусмотрено, что регистрацию IMEI будут осуществлять регистраторы (юридические лица или индивидуальные предприниматели без образования юрлица), а управлять системой регистрации будет оператор системы.
Оператор системы формирует базу данных IMEI мобильных устройств на основании данных, предоставляемых (1) регистраторами, (2) операторами мобильной связи, (3) импортерами при ввозе устройств, (4) производителями, а также (5) физическими лицами «при ввозе и/или эксплуатации» устройств.
База данных IMEI будет состоять из разных списков, имеющих разные права доступа к услугам мобильной связи:
белый список IMEI (зарегистрированные устройства, связь без ограничений);
черный список (не зарегистрированные устройства, услуги мобильной связи ограничены — кроме IMEI, находящихся в связанном белом списке);
серый список (доступ к услугам мобильной связи до 30 дней после регистрации в сети мобильного оператора (переходный период), после чего IMEI переносится в черный или белый список);
связанный белый список (устройства (1) с измененным IMEI, повторным IMEI или без IMEI, (2) приобретенные за пределами Узбекистана нерезидентами, временно подключившимися к местным операторам, (3) используемые операторами и местными производителями для тестирования — IMEI этих устройств одновременно находятся в черном списке).
Для регистрации IMEI импортер направляет оператору системы список IMEI по всем завозимым устройствам со всей подтверждающей прохождение таможенных процедур информацией и оплачивает регистрационную плату за каждое ввезенное устройство (25 тысяч сумов). Местный производитель предоставляет только список IMEI произведенных устройств и оплачивает регистрационную плату (20 тысяч сумов).
Устройства, по которым IMEI не назначены Международной ассоциацией GSM, установлены изменения IMEI или имеющие повторные IMEI, не регистрируются оператором системы.
Список IMEI регистрируется в течение 3 рабочих дней и в течение 24 часов передается операторам мобильной связи. После регистрации устройства абонент оператора мобильной связи может использовать приобретенные у импортера или производителя мобильные устройства без ограничений.
Физическое лицо — резидент Узбекистана, гласит проект документа, имеет право на ввоз (в том числе посредством почтовых и курьерских служб) мобильных устройств в количестве и сроки, установленные законодательством. При превышении норм беспошлинного ввоза оператору системы должна быть предоставлена информация, подтверждающая прохождение таможенных процедур.
Регистрационная плата за каждое ввезенное мобильное устройство составит 20 тысяч сумов. Если документов, подтверждающих прохождение таможенных процедур нет, за регистрацию придется заплатить 100% от таможенной стоимости устройства.
К заявлению о регистрации IMEI, согласно проекту, нужно будет приложить декларацию, подтвержденную таможенным сотрудником (документ почтовой-курьерской службы) и копии паспорта и страницы с печатью пограничных служб о переходе границы).
Регистрация осуществляется в течение 3 рабочих дней, после чего в течение 24 часов утвержденный список IMEI передается мобильным операторам. Устройства без назначенного IMEI, с измененным или повторным IMEI не регистрируются.
Регистрация IMEI для физических лиц-нерезидентов бесплатна при подключении с привязкой к местной SIM-карте.
Оператору системы планируется предоставить право принудительно приостанавливать и возобновлять работу мобильных устройств по запросу органов внутренних дел и других судебно-следственных органов.