Ўзбекистон Марказий банки 2018 йил 29 декабрь куни Тошкентдаги «Пойтахт банк» акционерлик жамиятига банк операцияларини амалга оширишга лицензия бериш тўғрисидаги қарорни қабул қилди. Бу ҳақда МБ матбуот хизмати хабар берди.
Банкнинг устав капитали 100 фоиз пойтахт ҳокимияти ҳисобидан шакллантирилиб, 100 млрд сўмни ташкил этади.
Тошкент ҳокимияти молия бош бошқармаси бошлиғи Лутфилла Нуруллаевич Исматуллаев банк кенгаши раиси бўлди. Бошқарув раиси — Қаҳрамон Турсунович Арипов.
Банк Тошкентнинг Чилонзор тумани Ислом Каримов кўчаси 55- уйда, Давлат рақобат қўмитасининг собиқ биносида жойлашган.
«Пойтахт банк» акционерлик тижорат турар жой-қурилиш жамғарма банкини ташкил этиш тўғрисидаги қарор 2017 йил мартида қабул қилинган эди. Унинг асосий вазифалари — аҳоли ва юридик шахсларнинг турар-жойга бўлган эҳтиёжини қондиришда ипотека кредитларини ажратиш ва банк хизматларини кўрсатиш, арзон кўп квартирали уйларни қурувчи пудратчи ташкилотларга кредит ресурсларини ажратиш, арзон кўп квартирали уйларни лойиҳалаш ва қуришда буюртмачи вазифаларини бажариш ва бошқалардан иборат.

Правление Центрального банка Узбекистана 29 декабря 2018 года приняло решение о выдаче лицензии на осуществление банковских операций акционерному обществу «Пойтахт банк» в Ташкенте, сообщила прес-служба ЦБ.
Уставной капитал банка сформирован на 100% за счет средств столичного хокимията и составляет 100 млрд сумов.
Председателем совета банка стал Лутфилла Нуруллаевич Исматуллаев, начальник главного финансового управления хокимията Ташкента. Председатель правления — Кахрамон Турсунович Арипов.
Банк разместился по адресу: Ташкент, Чиланзарский район, улица Ислама Каримова, дом 55 (бывшее здание Госкомконкуренции).
Решение о создании акционерного коммерческого жилищно-строительного сберегательного «Пойтахт банка» было принято в марте 2017 года. Его основные задачи — ипотечное кредитование и банковское обслуживание населения и юридических лиц в части удовлетворения их потребностей в жилье, а также предоставление кредитов подрядным организациям, строящим доступные многоквартирные дома.