Ўзбекистон Давлат солиқ қўмитаси пойтахтдаги «Малика» савдо мажмуасида маиший техника ва электроника маҳсулотларини сотувчи дўконларнинг ёпиб қўйилгани бўйича расмий изоҳ берди.
ДСҚ матбуот хизмати пресс-релизида қайд этилишича, 13 ноябрь куни «Малика» савдо мажмуасида Тошкент шаҳар давлат солиқ бошқармаси томонидан ўтказилган назорат тадбирида 13 нафар фуқаро тадбиркор сифатида давлат рўйхатидан ўтмасдан, чет элда ишлаб чиқарилган ва республикамизга яширин йўллар орқали олиб кирилиб, ҳеч қандай ҳужжатларсиз маиший техника савдоси билан шуғулланаётганлиги аниқланган.
«Ушбу фуқаролар истеъмолчилар ҳуқуқларини қўпол равишда бузиб, сифат сертификатига эга бўлмаган товарлар савдоси ҳамда соғлом рақобат муҳитига салбий таъсир кўрсатган ҳолда, давлат бюджети олдида мажбуриятларни бажармай, умуман солиқларни тўламаган», — дейилади хабарда.
Назорат тадбири давомида давлат солиқ хизмати органлари ходимлари томонидан ноқонуний равишда савдога қўйилган умумий қиймати қарийб 308 млн. сўмлик сўмлик 66 та маиший техника воситалари, 7,8 мингта уяли алоқа ва аксессуарлар Ўзбекистон «Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодекси"нинг 176-моддасига асосан масала қонуний ҳал бўлгунига қадар вақтинчалик олиб қўйилди.
Мазкур модда илк бор ҳуқуқбузарлик содир этган ҳамда бир ой муддат ичида давлатга етказилган солиқ ва бошқа мажбурий тўловлар кўринишидаги зарарларни қоплаган, тадбиркорлик субъекти сифатида рўйхатдан ўтиб, рухсат берувчи ҳужжатларни расмийлаштирган шахсларни ҳуқуқбузарлик предметларини мусодара қилмаган ҳолда жавобгарликдан озод қилишни кўзда тутади.
«Давлат солиқ қўмитаси белгиланган тартибда давлат рўйхатидан ўтган ва қонуний фаолият юритаётган тадбиркорларнинг савдо билан шуғулланиши учун ҳеч қандай тўсқинликка йўл қўйилмаслигини маълум қилади», — дея қайд этилади хабарда.

Государственный налоговый комитет Узбекистана прокомментировал закрытие магазинов в столичном торговом комплексе «Малика», где продается бытовая техника и электроника.
Как говорится в сообщении пресс-службы ГНК, в ходе контрольного мероприятия, проведенного 13 ноября государственным налоговым управлением Ташкента, были временно изъяты товары 13 граждан, занимавшихся реализацией бытовой техники, завезенной в страну неофициальным путем, без государственной регистрации в качестве предпринимателей.
«Данные граждане, грубо нарушая права потребителей, занимаясь торговлей товарами, не имеющими сертификата качества, не платили никаких налогов, нанося вред здоровой конкуренции и не выполняя обязательств перед государственным бюджетом», — говорится в сообщении комитета.
В ходе мероприятия сотрудники налоговой службы изъяли 66 единиц бытовой техники и 7800 мобильных устройств и аксессуаров общей стоимостью 308 млн сумов. Товары изъяты временно по статье 176 Кодекса об административной ответственности («Незаконная предпринимательская деятельность») до законного разрешения ситуации, отметили в ГНК.
Указанная статья допускает освобождение от ответственности лиц, впервые совершивших правонарушение, без конфискации предметов правонарушения при добровольном возмещении в течение месяца нанесенного государству ущерба в виде налогов и других обязательных платежей, регистрации в качестве субъекта предпринимательства и оформлении необходимых разрешительных документов.
«Государственный налоговый комитет заявляет, что предпринимателям, прошедшим государственную регистрацию в установленном порядке и ведущим законную деятельность, не оказывается никаких препятствий для ведения торговли», — подчеркивается в сообщении.