Қўқонда бир йилда икки марта Халқаро ҳунармандчилик фестивали ўтказилади. Бу Ўзбекистон президентининг 1 ноябрдаги қарорида ўз аксини топди.
Биринчи марта ушбу фестиваль ҳамда фестиваль доирасида «Ҳунармандчилик ва халқ амалий санъатини ривожлантириш истиқболлари» мавзусида илмий-амалий конференция 2019 йилнинг 10−15 сентябрь кунлари ўтказилади.
Фестивалга тайёргарлик ва уни ўтказиш бўйича ташкилий қўмитага бош вазир Абдулла Арипов бошчилик қилади.
Фестиваль доирасида Қўқондаги марказий майдоннинг ён атрофида ҳунармандчилик санъатига оид турли кўргазмалар, ҳунармандчилик буюмлари, тасвирий ва амалий санъат асарлари, қадимий ҳунармандчилик дастгоҳлари ва маҳсулотларини яратиш жараёнлари, ҳунармандчиликка оид бадиий ва ҳужжатли фильмлар, китоблар, альбомлар, фотосуратлар намойиши ва уларнинг сотуви ташкил этилади.
Бундан ташқари, миллий либослар кўргазмали чиқишлари, аския ва қизиқчилар, фольклор ва дорбозлик жамоаларининг томоша дастурларини намойиш этиш режалаштирилган.

В Коканде каждые два года будет проводиться Международный фестиваль народно-прикладного искусства, следует из постановления президента Узбекистана от 1 ноября. Первый фестиваль и конференция «Перспективы развития ремесленничества и народно-прикладного искусства» состоятся 10−15 сентября 2019 года.
Организационный комитет по подготовке и проведению фестиваля возглавил премьер-министр Абдулла Арипов.
В рамках фестиваля будут организованы экспозиции, посвященные разным направлениям народно-прикладного искусства, с демонстрацией старинных ремесленных станков и процесса изготовления изделий, выставки-продажи изделий ремесленников, произведений изобразительного и прикладного искусства, а также тематических художественных и документальных фильмов, книг, альбомов и фотографий.
Кроме того, запланированы показ коллекций национальных костюмов, выступления сатириков-юмористов и театрализованные представления канатоходцев с участием профессиональных и фольклорных творческих коллективов.
Целями проведения фестиваля определены укрепление дружбы и сотрудничества, культурно-гуманитарных связей между народами, возрождение и сохранение традиций мастеров и школ ремесленничества.