Ўзбекистон президенти 29 октябрь куни барча даражадаги давлат ҳокимияти органлари раҳбарларининг мажбурий меҳнатнинг ҳар қандай шакл ва кўринишларига йўл қўймаслик борасидаги жавобгарлигини ошириш тўғрисида фармон қабул қилди. Бу ҳақда давлат раҳбари матбуот хизмати хабар қилди.
Ушбу фармонга мувофиқ, ғалла экиш ва суғориш ишларини ташкил этиш жараёнида жиддий камчиликларга йўл қўйгани боис Мирзаев Зойир Тоирович Ўзбекистон бош вазирининг ўринбосари — Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг Қишлоқ ва сув хўжалиги, қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат маҳсулотларини қайта ишлаш масалалари комплексининг раҳбари лавозимидан озод этилди.
Ҳужжатда Ўзбекистон бош прокурорига қишлоқ хўжалиги ишлари чоғида йўл қўйилган қонун бузилиш ҳолатлари юзасидан текшириш ўтказиш, Ўзбекистон бош вазирига, жойлардаги давлат ҳокимияти органлари ва хўжалик бирлашмалари раҳбарларига мажбурий меҳнатнинг барча шакл ва кўринишларига барҳам беришга қаратилган чора-тадбирларни самарали амалга ошириш бўйича топшириқлар берилган.
Дам олиш кунлари ижтимоий тармоқларда олти эркак бошини қуйи солганча ариқдаги сувга тушиб тургани тасвирланган фотосурат тарқалди. Кейинроқ эса яна олти эркакнинг йирик кесакларни кўтариб турган бошқа тасвирлари пайдо бўлди. Ҳар икки сурат Тошкент вилоятининг Оққўрғон туманида туширилган. Қатор оммавий ахборот воситалари бу вақтда ҳудудда Зойир Мирзаевнинг бўлганини маълум қилди.
Фотосуратлар нафақат танқидлар марказида қолди, балки кўплаб ҳазил ва пародияларга ҳам сабаб бўлди.
Ўзбекистон Бош прокуратураси душанба куни ҳодиса юзасидан текширув бошлангани ҳамда ким бўлишидан қатъи назар, барча айбдорлар жазога тортилишини маълум қилди.
Зойир Мирзаев 2016 йил декабрида бош вазир ўринбосари бўлган эди. У 2018 йил февралига қадар ушбу лавозим билан биргаликда қишлоқ ва сув хўжалиги вазири лавозимида ушбу вазирлик иккита тегишли вазирликка бўлингунга қадар фаолият кўрсатди. Аввалроқ, 2010 йилдан Самарқанд вилояти ҳокими бўлган.

Президент Узбекистана освободил Зойира Мирзаева от должности заместителя премьер-министра — руководителя правительственного комплекса по вопросам сельского и водного хозяйства, переработки сельскохозяйственной и продовольственной продукции. Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
В подписанном 29 октября указе президента говорится об усилении ответственности руководителей органов государственной власти всех уровней за недопущение и искоренение любых форм и проявлений принудительного труда.
Причиной отставки Зойира Мирзаева указаны серьезные недостатки в организации работ по посеву и орошению озимых зерновых.
Своим указом президент поручил генеральному прокурору провести проверку нарушений законодательства в сельскохозяйственной сфере.
Премьер-министру Абдулле Арипову и руководителям органов государственной власти на местах и хозяйственного управления даны поручения по реализации комплекса мер по искоренению всех форм и любых проявлений принудительного труда.
«Обеспечение в нашей стране верховенства закона, надежной защиты прав и свобод граждан является одним из приоритетных направлений государственной политики, проводимой президентом Шавкатом Мирзиёевым», — говорится в сообщении пресс-службы главы государства.
В выходные в социальных сетях распространилась фотография, на которой шестеро мужчин стоят, опустив головы, в арыке по колено в воде. Позже появился другой снимок, где также шестеро мужчин стоят в ряд, держа в руках крупные камни. Оба снимка были сделаны в Ташкентской области. Ряд СМИ сообщил, что в это время в регионе находился Зойир Мирзаев.
Публикация фотографий вызвала не только возмущение и критику, но и стала поводом для множества шуток и пародий.
Генеральная прокуратура Узбекистана в понедельник заявила, что начала проверку инцидентов и привлечет виновных к ответственности «вне зависимости от их должности и статуса».
Зойир Мирзаев стал вице-премьером в декабре 2016 года, войдя в состав правительства, сформированного премьер-министром Абдуллой Ариповым. Этот пост до февраля 2018 года он совмещал с должностью министра сельского и водного хозяйства, пока Минсельводхоз не был разделен на два отдельных министерства. Ранее, с 2010 года, он работал хокимом Самаркандской области.