UzCard компанияси шанба куни содир бўлган носозликдан сўнг тизим фаолиятини қисман тиклади, дея хабар қилди Ягона умумреспублика процессинг маркази (ЯУПМ) бош директори Аҳрор Маҳмудов «Газета.uz"га.
Унинг сўзларига кўра, айни пайтда тижорат банклари билан сўнгги транзакциялар маълумотларини солиштириш жараёни кечмоқда.
Маълумот учун: ЯУПМ ҳар бир кун якунлари бўйича банкларга қолдиқ маблағлар ва улар мижозлари операциялари тўғрисидаги маълумотларни тақдим этади. Ушбу маълумотлар асосида банк мижоз карточка ҳисоби бўйича операция ўтказади.
«Биз тизимни тўлиқ уладик. Айни пайтда тижорат банкларига маълумотлар юборилмоқда. Шундан сўнг банклар ўз АБТларидаги (автоматлаштирилган банк тизими — таҳр.) барча маълумотларни солиштириб чиқади, 2018 йил 15 сентябрь учун банк кунини ёпамиз ва терминалларни ишга туширамиз», — деди Аҳрор Маҳмудов.
Душанба куни эрталабдан PayMe ва CLICK тўлов хизматларида айрим фойдаланувчилар ҳисобидаги қолдиқ маблағлар акс этишни бошлади, бироқ тўловларни амалга ошириш ҳозирча иложсиз.
«Барчаси босқичма-босқич ёқилади. Яқин соатларда барчаси штат режимида ишлашни бошлаши керак», — деди ЯУПМ раҳбари.

Компания UzCard частично восстановила работу системы после сбоя, произошедшего вечером в субботу, сообщил «Газете.uz» генеральный директор Единого общереспубликанского процессингового центра (ЕОПЦ) Ахрор Махмудов.
По его словам, в настоящее время идет процесс сверки данных последних транзакций с коммерческими банками.
Для справки: по итогам каждого дня ЕОПЦ передает банкам информацию об окончательном балансе и операциях их клиентов. На основе этих данных банк проводит операции по карточному счету клиента.
«Мы полностью подключили систему. На данный момент идет отправка данных коммерческим банкам. После того, как банки сверят все данные у себя в АБС (автоматизированная банковская система — ред.), закроем банковский день за 15 сентября 2018 года и запустим терминалы», — отметил Ахрор Махмудов.
С утра понедельника платежные сервисы PayMe и CLICK начали отображать баланс на счетах некоторых пользователей, однако произведение оплаты пока невозможно.
«Все будет включаться поэтапно. В ближайшие часы все должно начать функционировать в штатном режиме», — сказал руководитель ЕОПЦ. Он добавил, что данные о денежных средствах клиентов банков находятся в сохранности.