Собиқ СССР халқ артисти, Россия Давлат Думасининг маданият бўйича раҳбарининг биринчи ўринбосари Иосиф Кобзон вафот этди, дея хабар бермоқда РИА Новости.
Халқ артисти 20 июль куни оғир аҳволда касалхонага ётқизилган эди. Қўшиқчининг саломатлиги билан боғлиқ муаммолар 2005 йилда, унда онкологик хасталик аниқланганда маълум бўлганди. Шундан сўнг Иосиф Кобзон бир неча жарроҳлик амалиётлари ва кимётерапия курсларини ўтаганди.
Иосиф Кобзон 1937 йилнинг 11 сентябрь санасида Украинанинг Донецк вилоятидаги Часов Яр шаҳрида туғилган. Болалик пайтиданоқ куйлай бошлаган.
Қўшиқчининг гастроль фаолияти ярим асрдан кўпроқ давом этди. 2012 йилда Ремль Давлат саройидаги ўзининг 75 ёшга тўлиши муносабати билан ўтказиладиган яккахон концертидан кейин концертлар фаолиятини тугатишини айтганди. Бироқ шундан кейин ҳам саҳнага чиқишда давом этди, Россия бўйлаб гастроллар уюштирди ва мамлакатдаги жараёнларда фаол иштирок этди.

Скончался Иосиф Кобзон — народный артист СССР, первый заместитель председателя комитета Государственной Думы России по культуре, сообщило РИА Новости.
Народный артист был госпитализирован 20 июля в тяжелом состоянии. О проблемах со здоровьем певца стало известно в 2005 году, когда у него обнаружили онкологическое заболевание. После этого Иосиф Кобзон перенес несколько операций и курсов химиотерапии.
Иосиф Кобзон родился 11 сентября 1937 года на Украине в городе Часов Яр Донецкой области, петь начал с раннего детства.
Гастрольная деятельность певца продолжалась более полувека. В 2012 году артист заявил, что закончит свою концертную деятельность в день своего 75-летия сольным концертом в Государственном Кремлёвском дворце, однако и после этого продолжал выходить на сцену, путешествовать по стране с гастролями и принимать активное участие в общественно-политических процессах России.