«Аурум» тунги клубининг жанжал вақтида спортчи Жамшид Кенжаевни ўлдириб қўйган қўриқчилари расман ишга жойлашмаган. Клуб маъмурияти уларга иш жараёнида тўқмоқ ва пичоқлар билан қуролланишга рухсат берган. Бу ҳақда «Тошкент» телеканалининг «Poytaxt-vaziyat» дастурида маълум қилинди.
Дастур маълумотларига кўра, 8 август куни тахминан 21:00 атрофида Жамшид Кенжаев China Town кафесига келади ва бу ерда танишининг туғилган кунида спиртли ичимлик ичади. Шундан сўнг 23:30 ларда у «Аурум 898» тунги клубига боради.
Бинога киришда қўриқчилар унинг ёнида пичоқ борлигини аниқлайди. Спортчини бинога киришига рухсат бермагач, Жамшид ошхона пичоғи билан Шерали Илёсов ва Абдурасул Мирзаевга зарба беради.
Жанжал вақтида қўриқчи ёрдамчиси Шодали Қиличев Кенжаевнинг қўлидан пичоқни тортиб олиб, унга бир неча марта зарба беради. Қўриқчилар Жаҳонгир Ёрқулов, Саидазим Камолиддинов, Алижон Ҳамроев ва яна бир неча киши спортчига қўллари, оёқлари ва ёғоч тўқмоқлар билан зарба беради.
Оқибатда жабрланувчи тиббий ёрдам кўрсатилганига қарамасдан 7- сонли шаҳар клиник шифохонасида ҳаётдан кўз юмади.
Тошкент прокуратураси Ўзбекистон Жиноят кодексининг 97- моддаси (Қасддан одам ўлдириш) 1-қисми ва 277- модда 2-қисми (Безорилик, совуқ қурол ёки кишининг соғлиги учун амалда шикаст етказиши мумкин бўлган нарсаларни (қурол сифатида) намойиш қилиб, уларни қўллаш билан қўрқитиб ёхуд қўллаб) бўйича жиноий иш қўзғатди.
Дастурда қайд этилишича, Тошкент прокуратураси ва ички ишлар органлари ходимлари ҳодисани жамоатчилик билан муҳокама қилди. Қўриқчилардан бирининг айтишича, Жамшид Кенжаев ерга йиқилгандан кейин ҳам қўлидан пичоқни қўйиб юбормаган. «Биз қўрқди деб ўйладик, тураётганда у яна пичоқ билан зарба берди. Шундан кейин мен пичоқни олдим ва бош соҳасига бир неча зарба бердим», — деди можаро иштирокчиси.
«У ҳаммангни ўлдираман, деб бақирди. Унинг қўлидан пичоқни олиш имконсиз эди. Жамшид ерга йиқилганидан кейин мен ундан пичоқни тортиб олдим. Пичоқни қаерга санчганимни билмайман, шок ҳолатида эдим. Бўлиб ўтган ишлардан афсусдаман», — деди бошқа қўриқчи.
Пойтахт прокуратураси вакили Бобир Деҳқонов агарда қўриқчилар Кенжаевни қуролсизлантиришганида ва уни ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига топширишганида, улар тақдирланишарди, деди.
«Ходимни тунги клубга ишга олишдан олдин унга хизмат вазифасини бажариш тартиблари, у қандай ҳаракатларни қила олиши кўрсатилган қўлланмани тақдим этиш керак. Бу ҳолатда қўриқчилар нимани хоҳлашса шуни қилишган», — деди прокурор.
Маълум бўлишича, қўриқчилар «Аурум 898"да ноқонуний ишлашган ва кунига 60 минг сўмдан олишган. Бундан ташқари, уларга тунги 3:00 га қадар ишлайдиган муассасада хизмат фаолиятини олиб боришда тўқмоқ, пичоқ ва бошқа воситалардан фойдаланишга рухсат берилган, дейилади кўрсатувда.
Тошкент прокуратураси бўлим бошлиғи ўринбосари Фарҳод Бобониёзовнинг маълум қилишича, жиноий иш доирасида «Аурум 898» фаолияти ҳам текширилмоқда. Унинг сўзларига кўра, совуқ қурол олиб юргани ва маст ҳолатда жанжал келтириб чиқаргани учун Жамшид Кенжаев ҳаракатларига ҳуқуқий баҳо берилади ва қонуний қарор қабул қилинади.

Сотрудники охраны ночного клуба «Аурум 898», где в драке был убит спортсмен Жамшид Кенжаев, не были официально трудоустроены. Администрация клуба разрешала им использовать биты и ножи в рабочем процессе. Об этом сообщила передача «Poytaxt-vaziyat» («Положение в столице») телеканала «Ташкент».
По данным программы, 8 августа примерно в 21:00 Жамшид Кенжаев посещает кафе China Town, где выпивает алкоголь на дне рождения знакомого. После этого в 23:30 он направляется в ночной клуб «Аурум 898».
У входа в заведение охранники обнаруживают у него нож. На отказ сотрудников пускать спортсмена в помещение Жамшид наносит удары кухонным ножом Шерали Ильясову и Абдурасулу Мирзаеву.
Во время драки помощник охранника Шодали Киличов выхватил орудие у Кенжаева и нанес ему несколько ударов. Охранники Жахонгир Ёркулов, Саидазим Камолиддинов, Алижон Хамраев и еще несколько других лиц нанесли спортсмену удары руками, ногами и деревянными битами.
Впоследствии пострадавший скончался в городской клинической больнице №7, несмотря на оказанную медицинскую помощь.
Прокуратура Ташкента возбудила уголовное дело по части 1 статьи 97 Уголовного кодекса Узбекистана (умышленное убийство) и пунктом «в» части 2 статьи 277 (хулиганство, сопряженное с демонстрацией, угрозой применения или применением холодного оружия или предметов, использование которых объективно может причинить вред здоровью).
Как отмечалось в программе, сотрудники прокуратуры Ташкента и органов внутренних дел обсудили инцидент с общественностью. Один из охранников рассказал, что Жамшид Кенжаев не выпускал из рук нож после того, как упал на землю. «Мы подумали, испугались, что когда поднимется, он снова начнет наносить удары ножом. Затем я взял нож и нанес несколько ударов в область головы», — сказал участник конфликта.
«Он кричал, что убьет всех нас. Из его рук невозможно было выхватить нож. После того как Жамшид ударился о землю, он уронил нож, я взял его. Я не знаю, куда вонзал нож, был в шоковом состоянии. Я сожалею о содеянном», — сказал другой сотрудник охраны.
Представитель столичной прокуратуры Бобир Дехконов заявил, что если бы охранники смогли обезвредить Кенжаева и передать правоохранительным органам, то они бы были вознаграждены.
«Перед назначением сотрудника в ночное заведение ему должны представить инструкцию, где описывается порядок несения службы, какие действия он может совершать. В этом случае охранники делали все, что хотят», — отметил прокурор.
Выяснилось, что охранники работали в «Аурум 898» нелегально, получая 60 тысяч сумов в день. Кроме того, им было разрешено использовать биты, ножи и другие средства при несении службы в заведении, которое работало до 3:00, говорится в передаче.
Заместитель начальника отдела прокуратуры Ташкента Фарход Бобониёзов сообщил, что в рамках уголовного дела ведется доследственная проверка деятельности «Аурум 898». По его словам, за ношение холодного оружия и инициирование драки в состоянии алкогольного опьянения будет дана правовая оценка действиям Жамшида Кенжаева и принято законное решение.
Диктор передачи заявил, что «ночные клубы, пришедшие из массовой культуры запада, — это очаг безнравственности для узбека, который сгоняет детей домой с наступлением сумерек».
«Скажем без ущемления прав каждого на отдых, отдали бы вы свою дочь парню, который проводит время в таких заведениях, или таких девушек — взяли бы в невесты? Спросите у тех, кто скажет „нет“. Их слова будут правдивой оценкой работе ночных клубов», — отметил он.