Жиноят ишлари бўйича Қашқадарё вилоят судида судланувчи Зокир Алиевга (1972 йилда Қашқадарё вилояти Чироқчи туманида туғилган, АҚШ фуқароси, муқаддам судланмаган) нисбатан суд жараёни якунига етиб, ҳукм ўқиб эшиттирилди. Бу ҳақда Олий суд расмий вакили Азиз Обидов «Газета.uz"га хабар қилди.
Эслатиб ўтамиз, АҚШда истиқомат қилувчи Зокир Алиев қариндошларининг таклифи билан Ўзбекистонга келганида, террористик ташкилотга аъзоликда гумон қилиниб қўлга олинган эди. Кейинчалик унинг озод қилингани ҳақида хабар тарқалди.
Суд жиноят иши материалларини ҳар томонлама ва тўлиқ ўрганиб, Зокир Алиевни Ўзбекистон Жиноят кодексининг 159-моддаси 1 қисми (Ўзбекистон Республикасининг конституциявий тузумига тажовуз қилиш) ва 244−2-моддаси 1 қисми (диний экстремистик, сепаратистик, фундаменталистик ёки бошқа тақиқланган ташкилотлар тузиш, уларга раҳбарлик қилиш, уларда иштирок этиш) да кўзда тутилган жиноятларни содир этишда айбдор деб топди.
«Суд Ўзбекистон Республикаси Конституцияси ва жиноят қонунчилигида ўзининг теран ифодасини топган инсонпарварлик, бағрикенглик ва адолат тамойилларидан келиб чиқиб, судланувчиларга жазо тайинлади», — дейилади Олий суд хабарида.
Жиноят ишлари бўйича Қашқадарё вилоят суди 2000 йилдан кейин Ўзбекистон Республикасига келгунга қадар қарийб 18 йил давомида жиноий фаолият билан бошқа шуғулланмаганлигини инобатга олиб З. Алиевга Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 57 (енгилроқ жазо тайинлаш) ва 59 (бир неча жиноят содир этганлик учун жазо тайинлаш) моддаларини қўллаган ҳолда энг кам ойлик иш ҳақининг 600 баробари — 1,05 млн сўм миқдорида (амалдаги қонунчиликка кўра, жиноят содир этилган вақтда ЭКИҲ 1750 сўм бўлгани ҳисобга олинган — таҳр.) жарима жазоси тайинлади.

2 июля в Кашкадарьинском областном суде по уголовным делам завершился судебный процесс и состоялось оглашение приговора в отношении Закира (Зокира) Алиева (1972 года рождения, уроженца Чиракчинского района Кашкадарьинской области, гражданина США, ранее не судимого). Об этом «Газете.uz» сообщил официальный представитель Верховного суда Узбекистана Азиз Абидов.
Закир Алиев, проживающий в США и прибывший в Узбекистан, чтобы повидаться с родственниками, был задержан по подозрению в причастности к террористической организации, но вскоре был освобожден.
Суд, исследовав материалы уголовного дела, признал подсудимого Закира Алиева виновным в совершении преступлений, предусмотренных частью 1 статьи 159 (посягательства на конституционный строй Республики Узбекистан) и части 1 статьи 244−2 (создание, руководство, участие в религиозных экстремистских, сепаратистских, фундаменталистских или иных запрещенных организациях) Уголовного кодекса.
«При определении меры наказания подсудимому суд основывался на принципах гуманизма и справедливости, закрепленных в Конституции и уголовном законодательстве», — отметил представитель Верховного суда.
С применением статей 57 (назначение более мягкого наказания) и 59 (назначение наказания при совершении нескольких преступлений) УК суд назначил Закиру Алиеву наказание в виде штрафа в размере 600 МРЗП — 1,05 млн сумов (рассчитывается на момент совершения преступления — 1990-е годы — 1750 сумов). При вынесении приговора суд принял во внимание то, что «Закир Алиев после 2000 года до приезда в Узбекистан в течение почти 18 лет не занимался преступной деятельностью».