Amnesty International делегацияси 2004 йилдан буён илк марта 22−25 май кунлари Ўзбекистонга ташриф буюриб, қатор расмий шахслар билан учрашади. Бу ҳақда халқаро ҳуқуқни ҳимоя қилиш ташкилотининг таҳририятга юборилган матбуот релизида сўз боради.
Адлия вазирлиги ва Ички ишлар вазирлиги Amnesty International ташкилотининг Шарқий Европа ва Марказий Осиё бўйича директори Мари Стразерс ва унинг ўринбосари Денис Кривошеев ва бошқалар ўрин олган делегацияни қабул қилишга тайёр эканликларини тасдиқлади.
Мари Стразерс Ўзбекистоннинг сўнгги бир ярим йил ичидаги ижобий қадамлари, жумладан қийноқларга чек қўйиш борасидаги одимларини қайд этди.
Amnesty International бир қатор тавсияларни тайёрлади. Жумладан, сиёсий мотивлар бўйича жиноий ишларни тўхтатиш ва барча таъқиб қилинганларни реабилитация қилиш, ўтмишда содир этилган инсон ҳуқуқларига қарши жиноятларни холис ва самарали тергов қилиш тавсия қилинмоқда.
Сўнгги марта Amnesty International расмий вакили Ўзбекистонга 2004 йилда, Тошкентда AI «Оналар ўлим жазоси ва қийноқларга қарши» ўзбек ҳуқуқ ҳимояси ташкилоти ҳамкорликда ташкил этган халқаро конференцияда иштирок этиш учун келган эди.
2017 йил июлида ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Ўзбекистон халқаро ҳуқуқни ҳимоя қилиш ташкилотларини қабул қилишга тайёр эканини маълум қилган эди. Сентябрда эса Тошкентга Human Rights Watch делегацияси ташриф буюрди.

Делегация Amnesty International впервые с 2004 года 22−25 мая посетит Узбекистан и встретится с рядом официальных лиц. Об этом говорится в пресс-релизе международной правозащитной организации, поступившем в редакцию.
Министерство иностранных дел и Министерство юстиции подтвердили готовность принять делегацию, в которую войдут директор Amnesty International по Восточной Европе и Центральной Азии Мари Стразерс и ее заместитель Денис Кривошеев.
Мари Стразерс отметила позитивные шаги властей Узбекистана на протяжении последних полутора лет, в частности, безоговорочный запрет пыток.
Amnesty International подготовила список рекомендаций, в частности, о прекращении уголовных дел и реабилитации всех преследуемых по политическим мотивам, а также беспристрастном и эффективном расследовании преступлений против прав человека, совершенных в прошлом.
В последний раз официальные представители Amnesty International посещали Узбекистан в 2004 году, когда в Ташкенте состоялась международная конференция, организованная AI совместно с узбекской правозащитной организацией «Матери против смертной казни и пыток».
В июле 2017 года министр иностранных дел Абдулазиз Камилов заявил о готовности Узбекистана принять международные правозащитные организации. Уже в сентябре в Ташкент прибыла делегация Human Rights Watch.