Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамаси 5 декабрь куни Самарқандда синов режимида шошилинч тезкор хизматларни ягона «112» рақами билан чақириш тизимини жорий этиш бўйича синов лойиҳасини амалга ошириш тўғрисидаги қарорни эълон қилди.
Тизим 2018 йил давомида «Хавфсиз шаҳар» лойиҳаси доирасида ташкил этилиб, бунда шошилинч хизматларнинг муқобил телефон рақамларидан фойдаланиш имконияти сақлаб қолинади.
«112» тизими ёнғин хавфсизлиги, ички ишлар органлари (жамоат тартибини сақлаш, ҳуқуқбузарликлар профилактикаси ва жиноятчиликка қарши курашиш), тез тиббий ёрдам хизматлари, газ тармоқлари авария хизматлари ва ФВВ қутқарув хизматларини ўзида бирлаштиради. Келгусида тизимга сув таъминоти ва электр энергияси соҳасидаги навбатчилик бўлинмаларини чақириш ҳам киритилиши мумкин.
Тизим ишлаши учун шаҳарда Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигининг Ахборот хавфсизлиги ва жамоат тартибини таъминлашда кўмаклашиш маркази филиали кўринишида ягона диспечерлик хизмати ташкил этилади.
«112» тизимини синов тартибида ишга тушириш 2018 йил 1 октябрига мўлжалланган. Самарқанддаги «112» тизими фаолияти таҳлили асосида 2019 йилда тизимни Ўзбекистоннинг бошқа ҳудудларида ҳам жорий этиш бўйича таклифлар кўриб чиқилади.

Кабинет Министров Узбекистана 5 декабря издал постановление о реализации в Самарканде пилотного проекта по внедрению системы вызова экстренных оперативных служб по единому номеру «112».
Система будет создана в течение 2018 года в рамках проекта «Безопасный город», при этом сохранится возможность использования альтернативных телефонных номеров экстренных служб.
Система «112» объединит подразделения службы пожарной безопасности, органов внутренних дел (охрана общественного порядка, профилактика правонарушений и борьба с преступностью), службы скорой медицинской помощи, аварийной службы газовой сети и службы спасения МЧС. В будущем возможна интеграция в систему вызова дежурно-диспетчерских подразделений в сфере водоснабжения и электроэнергии.
Для работы системы в городе будет образована единая диспетчерская служба в форме филиала Центра информационной безопасности и содействия в обеспечении общественного порядка Министерства по развитию ИТ и коммуникаций.
Тестовый запуск системы «112» запланирован на 1 октября 2018 года. На основе анализа работы системы «112» в Самарканде в 2019 года будут рассмотрены предложения по распространению проекта на другие регионы Узбекистана.