13−18 ноябрь кунлари Тошкент, Фарғона ва Самарқандда биринчи анъанавий Глобал тадбиркорлик ҳафталиги бўлиб ўтади.
Ташкилотчиларнинг хабар қилишича, тадбирларда иштирок этиш учун Ўзбекистонга Қозоғистон, Россия, Тожикистон, Қирғизистон, Исроил ва бошқа давлатлардан 50 нафардан зиёд чет эллик топ-менежерлар, инвесторлар ва тадбиркорлар ташриф буюради.
Жами 5000 киши, жумладан, ёш тадбиркорлар, бизнесменлар, иқтисодчилар, маҳаллий компаниялар менежерларининг иштирок этиши кутилмоқда.
Ҳафталик ҳар йили дунёнинг 160 дан ортиқ давлатида ўтказилади. Тадбирдан кутилган мақсад — тадбиркорлик доиралари вакилларининг ҳамкорлигини йўлга қўйиш, ёшлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш, бизнесни ривожлантириш учун халқаро амалиёт ва воситаларни намойиш этишдан иборат.
Тадбир дастури олтита тематик кунни қамраб олади. Уларнинг ҳар бирида иштирокчилар маҳаллий ва хорижий экспертларнинг тадбиркорлик учун инфратузилмалар, стартап ҳаракатларни ривожлантириш, бизнес самарадорлиги ва ўсишини таъминлаш, инновациялардан фойдаланиш, аёллар тадбиркорлиги ва инвестицияларни жалб этиш каби йўналишлардаги тақдимотларини тинглашади. 25 дан ортиқ тематик сессиялар, 50 та тадбир ва семинар ўтказилади.

Первая ежегодная Глобальная неделя предпринимательства проходит в Ташкенте, Фергане и Самарканде 13−18 ноября.
Как сообщили организаторы, для участия в мероприятии Узбекистан посетят более 50 иностранных топ-менеджеров, инвесторов и предпринимателей из Казахстана, России, Таджикистана, Кыргызстана, Израиля и других стран.
Всего ожидается участие около 5000 человек, включая молодых предпринимателей, бизнесменов, экономистов, менеджеров местных компаний.
Неделя ежегодно проводится более чем в 160 странах. Цели мероприятия — расположить участников деловой среды к партнерству, поддержать молодежное предпринимательство, показать международную практику и инструменты для развития бизнеса.
Деловая программа охватит шесть тематических дней, в рамках каждого из которых участники прослушают презентации отечественных и зарубежных экспертов по ряду направлений: инфраструктура для предпринимательства, развитие стартап-движения, эффективность и рост бизнеса, использование инноваций, женское предпринимательство и привлечение инвестиций. Пройдут более 25 тематических сессий, 50 мероприятий и семинаров.
Организаторами мероприятия выступили Ассоциация международного бизнеса и технологий, Глобальная сеть предпринимательства в Узбекистане, Союз молодежи и Торгово-промышленная палата.