«Барселона» футбол клуби ва Испания термасининг собиқ ҳимоячиси Карлес Пуйол Ўзбекистонга ташриф буюрди. Пайшанба куни у Олий лига 28-тури доирасидаги «Пахтакор» — «Олмалиқ» ўйинини томоша қилиш учун «Пахтакор» стадионига боради ва ёш футболчилар учун мастер-класс ўтказиб, ўз муваффақият сирлари билан ўртоқлашади. «Барселона» юлдузининг расмий ташрифи ФИФА президенти Жанни Инфантинонинг шахсий кўмаги асосида ташкил этилди.
Айни пайтда Карлес Пуйол футбол агенти сифатида фаолият кўрсатиб, ёш футболчилар манфаатларига хизмат қилмоқда. Тошкентда бўлиб ўтган матбуот анжуманида собиқ ҳимоячи ёш футболчилар топ-клублар даражасига чиқиш учун «нол"дан ҳаракат қилишлари лозимлигини таъкидлади.
«Мен дарҳол бу вазифа осон эмаслигини айтаман. Бироқ мен ушбу ғояни қўллаб-қувватлайман, чунки ёшлар, бу — келажак. Масалан, Испанияда, айнан „Барселона“, „Ла Масия“ ёшлар академиясида биз шунчаки футболчилар эмас, биринчи навбатда — шахсларни шакллантирамиз», — деди у.
«Ҳар доим нолдан бошлаш керак, чунки фақатгина сиз топ-клубларга ғояларни ёки ўйинчиларни илгари суришингиз мумкин. Ушбу клубларда жуда юқори талаблар мавжудлигини ҳисобга олиб, сиз, сизнинг ўйинчиларингиз ёки барча ёш ўйинчиларга ҳафтасига ҳаттоки уч марталаб ўйнашларига тўғри келади. Шу сабабдан керакли топ-клуб даражасига эришиш учун нолдан бошлаш керак», — дея ишонч билдирди Карлес Пуйол.
Мураббийлик карьераси ва Ўзбекистон термасида ишлаш имкониятлари тўғрисидаги саволларга жавоб берар экан, собиқ футболчи ҳозирча мураббийлик қилиш ҳақида ўйламаётганини маълум қилди.
«Ҳозирча билмайман, чунки ҳали ёшман — бор йўғи 40 ёшдаман. Биринчидан, менда мураббийлик лицензияси йўқ. Иккинчидан ҳозирча мураббийлик карьерасини бошлашни ўйлаётганим йўқ, бироқ ҳаммаси келажакда бўлиши мумкин», — деди у.
Карлес Пуйол ўзининг собиқ мураббийларидан қайси бири — Луи ван Гал ёки Хосеп Гвардиоладан қайси бири унинг учун қадрлироқ экани тўғрисидаги саволга жавоб қайтарди.
«Бу жуда қийин савол. Ван Гал менинг футболь карьерамга асос солган ва тажрибаларини мен билан бўлишган инсон эди. Мен Луи ван Гал ғоялари шарофати билан сиз майдонда кўрган ўйинчига айландим. Менимча, у мен учун қадрлироқ. Пеп Гвардиола билан жуда яхши лаҳзаларни ўтказдик, у менга жуда кўп янгиликларни жорий этди ва менинг карьерам қандай бўлса айнан ўшандай бўлди».
Карлес Пуйол ҳужумчи Дидье Дрогбага қарши ўйнаш ҳар доим қийин кечганини маълум қилди.
«Лео Месси мен тўқнаш келган энг мураккаб ва хавфли ҳужумчи бўлган. Машғулотларда уни тўхтатиш қийин кечган», — деди у. Ва давом этди: «Аслида эса у Дидье Дрогба эди. У жисмонан жуда кучли эди ва жарима майдончасида пайдо бўлса, уни тўхтатишнинг имкони йўқ эди. Унинг фикрлаши, жисмоний маълумотлари ва техникаси шу даражага олиб келган».
Меҳмон дунёдаги энг яхши футболчи қайси — «Барселона» ҳужумчиси Лионел Мессими ёки Мадриднинг «Реал» клуби форварди Криштиану Рональдуми, деган саволга ҳам жавоб қайтарди.
«Мен Месси билан ҳар куни учрашганмиз, у билан бирга машғулотларда қатнашганман, унинг кучли томонларини биламан. У феноменал футболчи, шахсан мен уни бутун футбол тарихидаги энг кучли футболчи деб биламан. Криштиану Рональду ҳам яхши ўйинчи, у жисмонан жуда кучли, унинг даражаси ҳар йили ошмоқда», — деди Карлес Пуйол.
«Ким яқин келажакда энг яхши футболчи бўлади? Неймар, деб ҳисоблайман. Айнан у Месси ва Рональду даражасига яқин ўйинчи. Бироқ келгуси беш-етти йилда Лео ва Криштиану ўз позицияларини бой беришади, деб ўйламайман», — қўшимча қилди у.

Экс-защитник футбольного клуба «Барселона» и сборной Испании Карлес Пуйоль посещает Узбекистан. В четверг он посетит матч 28-го тура Высшей лиги «Пахтакор» — «Алмалык» на стадионе «Пахтакор» и проведет мастер-класс, где поделится секретами успеха с молодыми футболистами. Официальный визит звезды «Барселоны» организован при личной поддержке президента ФИФА Джанни Инфантино.
В настоящий момент Карлес Пуйоль работает футбольным агентом и представляет интересы молодых футболистов. На состоявшейся в Ташкенте пресс-конференции экс-защитник отметил, что молодых игроков нужно продвигать «с нуля», чтобы они доросли до уровня топ-клубов.
«Я сразу скажу, что это задача не из легких. Но я поддерживаю эту идею, потому что молодежь — это будущее. Например, в Испании, а именно в молодежной академии „Барселоны“ „Ла Масии“ мы формируем не просто футболистов, а в первую очередь — личности», — сказал он.
«Нужно всегда начинать с нуля, потому что только так вы можете продвигать идеи или игроков в топ-клубы. Учитывая, что у этих клубов очень высокие требования, то вам и вашим игрокам или всем молодым игрокам придется играть даже по три раза в неделю. Поэтому всегда необходимо начинать с нуля, чтобы достичь уровня, нужного топ-клубам», — уверен Карлес Пуйоль.
Отвечая на вопрос о возможной карьере тренера и работе в сборной Узбекистана, бывший футболист заявил, что пока не думает о карьере тренера.
«Пока я не знаю, так как еще молод — мне всего 40 лет. Во-первых, у меня нет тренерской лицензии. Во-вторых, пока не думаю начинать карьеру тренера, но все возможно в будущем», — отметил он.
Карлес Пуйоль рассказал, кто из его бывших наставников для него дороже — Луи ван Гал или Хосеп Гвардиола.
«Это сложный вопрос. Ван Гал был человеком, который заложил основу моей футбольной карьеры и делился со мной своим опытом. Я стал игроком, которого вы видели на поле, благодаря идеям Луи ван Гала. Наверное, он для меня дороже. С Пепом Гвардиолой я пережил очень хорошие моменты, он привнес очень много нового, и моя карьера стала именно такой, какой она была».
Карлес Пуйоль также сообщил, что ему сложнее всего было играть против нападающего Дидье Дрогба.
«Самым сложным и опасным нападающим, против кого мне приходилось играть, был Лео Месси. На тренировках его трудно было остановить», — сказал он. И продолжил: — «На самом деле, это Дидье Дрогба. Он был физически очень силен, и когда появлялся в штрафной, его было невозможно остановить. Его мышление, физические данные и техника делали это невозможным».
Гостю не удалось избежать вопроса о том, кто лучший футболист в мире — нападающий «Барселоны» Лионель Месси или форвард мадридского «Реала» Криштиану Роналду.
«Я виделся с Месси каждый день, мы с ним тренировались, я знаю его сильные стороны. Он феноменальный футболист, я лично его считаю лучшим игроком за всю историю футбола. Криштиану Роналду тоже хороший игрок, он очень силен физически, его уровень каждый год растет», — сказал Карлес Пуйоль.
«Кто станет лучшим футболистом в ближайшем будущем? Считаю, что это Неймар. Он именно тот игрок, который близок к уровню Месси и Роналду. Но я не думаю, что в следующие пять-семь лет Лео и Криштиану будут проигрывать свои позиции», — добавил он.