Ўзбекистон ҳукумати 14 сентябрь куни Коммунал хизматларнинг ягона биллинг тизимини ташкил этиш тўғрисидаги қарорни қабул қилди. Бу ҳақда «Газета.uz"нинг Уй-жой-коммунал хизмат кўрсатиш вазирлигидаги ахборот манбаси хабар қилди.
Тизимни 2018 йил августига қадар ишга тушириш режалаштирилган бўлиб, коммунал хизматлар ахборот тизимлари ва маълумотлар базалари кейинроқ қўшилади. Хусусан, электр ва газ таъминоти 2019 йил январга қадар уланса, ичимлик суви таъминоти, канализация ва иссиқлик таъминоти 2020 йил сўнгига қадар қўшилади.
Ягона биллинг тизими коммунал хизматларнинг амалдаги тарифларига мувофиқ истеъмолчиларга ҳисобни бериш ва ҳисоб рақамларидаги маблағларни назорат қилиш, ҳисобга ўтказиш ва ҳисобдан чиқаришга имкон беради.
Тизим доирасида бутун Ўзбекистон бўйича коммунал хизматлар истеъмолчиларининг ягона реестри жорий этилиб, электрон ҳукумат тизимлари билан интеграция қилинади.
Тизим истеъмолчиларга коммунал хизмат кўрсатишни фаоллаштириш ёки тўхтатиб қўйиш учун ҳисоблагичларни бошқариш имкониятини яратади. Биллинг тизимини электрон тўлов тизимлари билан интеграция қилиш режалаштирилган.
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигининг UZINFOCOM Маркази базасида ташкил этилган Давлат ахборот тизимларини ташкил этиш ва қўллаб-қувватлаш ягона интегратори Ягона биллинг тизими фаолиятини мувофиқлаштириш ва узлуксиз ишлашини таъминлаш учун масъул этиб белгиланди.
Лойиҳа ижрочиси жорий йил охирига қадар аниқланиши лозим. Ишланма учун халқаро молия институтлари маблағларини жалб қилиш режалаштирилган.

Правительство Узбекистана 14 сентября издало постановление о создании Единой биллинговой системы коммунальных услуг, в которой будет использоваться единый лицевой номер потребителя. Об этом «Газете.uz» сообщил источник в Министерстве жилищно-коммунального обслуживания.
Планируется, что система будет запущена до августа 2018 года, а информационные системы и базы данных коммунальных служб будут подключены к ней позже: по электро- и газоснабжению — к январю 2019 года, по питьевому водоснабжению, канализации и теплоснабжению — до конца 2020 года.
Единая биллинговая система позволит выставлять счета потребителям и контролировать денежные средства на счетах, их зачисление и списание согласно действующим тарифам коммунальных служб.
В рамках системы будет внедрен единый реестр потребителей коммунальных услуг по всему Узбекистану, в дальнейшем интегрируемый с системами электронного правительства.
Система сможет управлять конечным оборудованием,т. е. приборами учета, в части активизации или блокировки оказания услуг потребителям. Планируется интеграция биллинга с системами электронной оплаты.
Ответственным за координацию работы и бесперебойное функционирование Единой биллинговой системы назначен Единый интегратор по созданию и поддержке государственных информационных систем, образованный на базе Центра UZINFOCOM Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций.
Министерству ЖКО совместно с компаниями «Узбекэнерго» и «Узтрансгаз», а также другими поставщиками коммунальных услуг поручено ускорить реализацию проектов по установке электронных приборов учета для автоматизации передачи сведений в биллинговую систему.
Постановлением определено, что формирование и использование сведений о потребителях коммунальных услуг осуществляется только через центральные базы данных юридических и физических лиц системы «Электронное правительство».
Исполнитель проекта должен быть определен до конца текущего года. Для разработки планируется привлечь средства технического содействия международных финансовых институтов.