Президент Шавкат Мирзиёев 4 сентябрда «Ўзбекистон Республикаси ташқи иқтисодий фаолиятини тартибга солишга доир чора-тадбирларни давом эттириш тўғрисида"ги қарорини имзолади.
Ташқи савдо вазирлиги матбуот хизматининг «Газета.uz"га берган хабарига кўра, 10 сентябрдан бирламчи шаклдаги полимерлар, каучук, ўсимлик тўқимачилик толалари, қора металлардан тайёрланган баъзи буюмлар, кимёвий маҳсулотлар (ёғоч қатрони, инсектицидлар, металл юзаларига кимёвий усулда ишлов бериш учун ишлатиладиган препаратлар, ёғлаш мойларига қўшиладиган присадкалар ва бошқалар) учун ноль фоизли божхона тўловлари ставкаси жорий этилди. Контакт линзаларини сақлаш учун эритмалар, видеога олиш ва видеони акс эттирувчи ускуналарга божхона божи ставкалари пасайтирилди.
Худди шу санадан бошлаб Ўзбекистонга олиб кирилаётган ПВХ/ПЭТ-плёнкалар, нотўқима материаллар, темир ва легирланмаган пўлатдан тайёрланган симларнинг айрим турлари, видеога олиш ва видеони акс эттириш ускуналари, контакт линзаларини сақлаш учун томчилар ва эритмалар учун акциз солиғи бекор қилинди.
Вазирликдан аниқлик киритилишича, тайёр маҳсулотларни ишлаб чиқариш учун хом ашё ва материалларга божхона тўловларининг пасайтирилиши миллий ишлаб чиқарувчилар учун ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар таннархининг камайиши ва уларнинг рақобатбардошлигининг ошишига рағбат сифатида хизмат қилиши лозим.

Президент Шавкат Мирзиёев 4 сентября подписал постановление «О мерах по дальнейшему упорядочению внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан».
Как сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Министерства внешней торговли, с 10 сентября вводится нулевая ставка таможенной пошлины на полимеры в первичных формах, каучук, растительные текстильные волокна, некоторые изделия из черных металлов, химические продукты (древесный деготь, инсектициды, препараты для травления металлических поверхностей, присадки к смазочным маслам и другие). Снижены ставки таможенной пошлины на растворы для хранения контактных линз и видеозаписывающие и видеовоспроизводящие аппаратуры.
С этой же даты отменено акцизное налогообложение следующих товаров, завозимых на территорию Узбекистана: ПВХ/ПЭТ-пленки, нетканые материалы, некоторые виды проволоки из железа и нелегированной стали, видеозаписывающая и видеовоспроизводящая аппаратура, капли и растворы для хранения контактных линз.
Как уточнили в министерстве, снижение таможенных платежей на сырье и материалы для производства готовой продукции должно послужить стимулом для отечественных производителей, способствуя снижению себестоимости производимой продукции и повышению ее конкурентоспособности.