Президент Шавкат Мирзиёев 31 август куни Тошкентдаги Оқсарой қароргоҳида ўрнатилган Ўзбекистоннинг Биринчи Президенти Ислом Каримов ҳайкалининг тантанали очилиш маросимида иштирок этди. Унинг нутқидан баъзи иқтибосларни келтириб ўтамиз.
Мустақилликнинг эълон қилиниши
«Ислом Абдуғаниевич бутун умрини жонажон Ўзбекистонимиз учун, унинг озодлиги ва буюк келажаги учун бағишлади. Тарихимизнинг энг мураккаб ва оғир даврида — миллатлараро зиддиятлар авж олган, иқтисодиёт чуқур инқирозга учраб, республикамиз жар ёқасига келиб қолган кескин ва таҳликали бир шароитда у мамлакатга раҳбарлик қилиш масъулиятини ўз зиммасига олдилар. Ватанимиз тарихида янги давр бошланган кун — 1991 йил 31 августда Ислом Абдуғаниевич Каримов Ўзбекистон мустақиллигини эълон қилдилар ва чорак аср давомида давлатимизни бошқардилар».
«Элим деб яшаш»
«Ислом Абдуғаниевич бутун ҳаёти ва фаолиятининг мазмуни бўлган „Биздан озод ва обод Ватан қолсин!“ деган эзгу ғояни илгари сурдилар ва бу даъват барча ватандошларимиз қалбидан чуқур жой олди. У киши „Элим деб, юртим деб, ёниб яшаш керак“ деган ўзининг ғоясига доим амал қилиб, келажак авлодлар учун буюк ибрат мактабини яратдилар. Биринчи Президент миллатнинг ҳақиқий етакчиси сифатида гўзал Ватанини жонидан ҳам ортиқ севар эди, халқининг манфаатларини ҳимоя қилиш ва рўёбга чиқаришни ўз ҳаётининг бош мақсади, деб билар эдилар. Халқимиз ҳам Ислом Абдуғаниевични чексиз меҳр билан севар ва ўзининг улуғ раҳбари сифатида у киши билан ҳақли равишда фахрланар эди».
Хотирани абадийлаштириш
«Бугунги кунда Тошкент шаҳридаги халқаро аэропорт, Тошкент давлат техника университети, Асака автомобиль заводи, Фарғона шаҳридаги Санъат саройи, пойтахтимиз ва ҳудудларимиздаги марказий кўчалар, Оқсарой қароргоҳида ўз фаолиятини бошлаган илмий-маърифий ёдгорлик мажмуаси, махсус хайрия жамоат фонди Ислом Абдуғаниевичнинг муборак номлари билан аталди… 2 сентябрь куни Ислом Абдуғаниевич туғилиб вояга етган, мангу ором топган азим Самарқанд шаҳрида унинг ҳайкали очилишига бағишланган маросим ўтказилади. Шунингдек, Қарши шаҳрида ҳайкал ўрнатиш ва Самарқанд шаҳрида ёдгорлик мажмуасини барпо этиш бўйича бошлаган ишларимизни тўлиқ якунлаб, Биринчи Президентимизнинг туғилган кунига 80 йил тўладиган сана — 2018 йил 30 январда тантанали очилиш маросимини ўтказамиз.
Ҳувиллаб қолган Оқсарой
«Биринчи Президентимиз томонидан барпо этилган Оқсарой қароргоҳида Биринчи Президентимизнинг давлат раҳбари сифатидаги фаолиятининг энг ёрқин дамлари ўтган эди. Айнан шу ерда халқимиз, мамлакатимиз тақдири ва келажагига оид ғоят муҳим бўлган кўплаб фармон ва қарорлар қабул қилингани ҳаммамизга яхши маълум. Бундан бир йил олдин бошимизга тушган оғир мусибат туфайли ҳувиллаб қолган Оқсарой қароргоҳи бугун Ислом Абдуғаниевичнинг сиймоси туфайли яна эл-юртимизни ўз бағрига чорламоқда… Ишончим комил, бугундан бошлаб ушбу мажмуа халқимиз учун бир умрга қутлуғ ва табаррук қадамжо бўлиб қолади. Тошкент аҳли, мамлакатимизнинг барча шаҳар ва қишлоқларидан келадиган ватандошларимиз, чет эллик меҳмонлар, давлат ва жамоат арбоблари бу ерга ташриф буюриб, Ўзбекистоннинг Биринчи Президенти хотирасига ҳурмат бажо келтирадилар. Бу масканга қадам қўйган ҳар бир инсон муҳтарам Ислом Абдуғаниевич юрган йўлаклардан, хиёбонлардан ўтиб, музей билан яқиндан танишиб, истиқлолимиз асосчиси билан хаёлан учрашгандек, мулоқот қилгандек бўлади».

Президент Шавкат Мирзиёев 31 августа принял участие в торжественной церемонии открытия памятника Первому Президенту Узбекистана Исламу Каримову, установленному перед резиденцией Оксарой в Ташкенте. Приводим некоторые цитаты из его выступления.
Провозглашение независимости
«Всю свою жизнь Ислам Абдуганиевич посвятил родному Узбекистану, его свободе и великому будущему. В самый сложный период нашей истории — когда обострились межнациональные конфликты, республика оказалась фактически на краю пропасти, ее экономика находилась в глубоком кризисе, — он, взяв на себя ответственность, возглавил страну. В день, когда в истории нашей Родины началась новая эпоха — 31 августа 1991 года — Ислам Абдуганиевич Каримов провозгласил государственную независимость Узбекистана и в течение четверти века руководил нашим государством».
«Жить во имя народа»
«Смыслом всей жизни и деятельности Ислама Абдуганиевича была реализация благородной задачи: „Построим свободную и процветающую страну!“, которая нашла отклик в сердце каждого нашего соотечественника. Он всегда следовал выдвинутому им принципу „Жить во имя народа, во имя Родины“, и вся его многогранная деятельность стала высоким примером для нынешнего и будущих поколений. Первый Президент как истинный лидер нации превыше всего любил свою прекрасную Родину и главной целью для себя считал защиту прав, свобод и интересов своего народа. И наш народ также безгранично любил и уважал Ислама Абдуганиевича, по праву гордился своим выдающимся лидером».
Увековечивание памяти
«Сегодня светлым именем Ислама Абдуганиевича Каримова названы международный аэропорт в Ташкенте, Ташкентский государственный технический университет, Асакинский автомобильный завод, Дворец искусств в Фергане, центральные улицы в столице и регионах, Научно-просветительский мемориальный комплекс, начавший свою работу в резиденции Оксарой, специальный благотворительный общественный фонд… 2 сентября состоится церемония открытия памятника Исламу Абдуганиевичу в древнем Самарканде — городе, где он родился и обрел вечный покой. Мы также завершим начатую работу по установке памятника в Карши, строительству мемориального комплекса в Самарканде и проведем торжественные церемонии их открытия 30 января 2018 года — в день 80-летия нашего Первого Президента».
Осиротевший Оксарой
«В резиденции Оксарой, возведенной на основе идей и предложений нашего Первого Президента, прошли самые насыщенные годы его деятельности на посту главы государства. Всем нам хорошо известно, что именно здесь было принято множество важнейших указов и постановлений, касающихся судьбы и будущего нашего народа и страны. Резиденция Оксарой, осиротевшая из-за постигшей нас год назад тяжелой утраты, ныне благодаря воплощенному образу Ислама Абдуганиевича вновь привлекает внимание всего нашего народа… Уверен, с этого дня данный мемориальный комплекс всегда будет самым почитаемым и священным местом для нашего народа. Жители Ташкента, наши соотечественники из всех городов и сел страны, иностранные гости, государственные и общественные деятели, посетив этот комплекс, отдадут дань памяти Первому Президенту Узбекистана. Каждый, кто побывает в этом месте, пройдясь по дорожкам и аллеям, где ходил Ислам Абдуганиевич, ознакомившись с музеем, словно мысленно встретится и побеседует с основателем нашего независимого государства».