Акмалхон Ортиқов демография, ижтимоий соҳа ва аҳоли турмуш даражасини ошириш масалалари бўйича Ўзбекистон иқтисодиёт вазири ўринбосари этиб тайинланди. Бу ҳақда «Газета.uz"га ҳукуматдаги манба хабар қилди.
Акмалхон Ортиқов аввал Наманган вилоят ҳокимининг биринчи ўринбосари лавозимида фаолият юритган. У 1980 йилда туғилган, Тошкент давлат иқтисодиёт институтини тамомлаган. 2001 йилдан 2013 йилгача Молия вазирлиги тузилмаларида турли лавозимларда ишлаган.
2013—2015 йилларда Наманган вилояти, 2015—2017 йилларда Фарғона вилояти ҳокимияти молия бошқармасига раҳбарлик қилган.

Акмалхон Ортиков назначен заместителем министра экономики Узбекистана по вопросам демографии, развития социальной сферы и повышения уровня жизни населения. Об этом «Газете.uz» сообщил источник в правительстве.
Ранее Акмалхон Ортиков работал первым заместителем хокима Наманганской области. Родился в 1980 году, окончил Ташкентский государственный экономический институт. С 2001 по 2013 годы работал на разных должностях в структуре Министерства финансов.
В 2013—2015 годах возглавлял финансовое управление хокимията Наманганской, а в 2015—2017 годах — Ферганской областей.