Ўзбекистон ҳукумати 9 сентябрь куни Тошкентда силат бўйича Asian Fight 2017 халқаро жанг шоу-мусобақасини ўтказишга ижозат берди. Маросимда фахрий меҳмон сифатида жаҳон юлдузлари — актёр Жан-Клод Ван Дамм ва аралаш яккакурашлар жангчиси Жефф Монсон иштирок этади, деб хабар қилди федерация президенти Азиз Жўрабоев «Газета.uz"га.
Мусобақада россиялик афсонавий ММА жангчиси Фёдор Емельяненко ҳам иштирок этиши мумкин. Айни пайтда ундан оғзаки розилик олинган.
Аввал хабар қилинганидек, нидерландиялик диджей Армин ван Бюрен шоунинг мусиқий жўровозлигига жавоб бериши мумкин. Бироқ томонлар ҳозирча артистнинг тиғиз иш жадвали сабабли келишувга эришолгани йўқ. «Бироқ биз бошқа диджейлар билан музокаралар олиб бораяпмиз, ҳозирча уларнинг исмини айта олмаймиз. Бу сюрприз бўлади», — деди Азиз Жўрабоев.
Унинг сўзларига кўра, мусобақада иштирок этувчи қарийб барча маҳаллий жангчилар номи аниқ бўлиб улгурган. «Улар бизнинг жаҳонда ўз вазнига эга бўлган — Маҳмуд Муродов, Ҳасан Баротов, Фурқат Якубов, Муҳаммадали Тоштурғунов, Анвар Бойназаров. Яна икки спортчи билан музокаралар олиб бораяпмиз. Бизнинг мақсадими — жангчиларимизни мамлакат қаҳрамонларига айлантириш», — деди федерация президенти.
Мусобақанинг «Бунёдкор» стадионида ўтказилиши кутилмоқда. Июль ойи охирида ўтказиладиган матбуот анжуманида ташкилотчилар янада батафсил маълумотларни тақдим этади.

Правительство Узбекистана дало разрешение на проведение международного бойцовского шоу-турнира по силату Asian Fight 2017 в Ташкенте 9 сентября. Почетными гостями мероприятия станут мировые звезды — актер Жан-Клод Ван Дамм и боец смешанных единоборств Джефф Монсон, сообщил «Газете.uz» президент федерации Азиз Джурабаев.
Более того, гостем турнира может стать и легендарный российский боец MMA Федор Емельяненко. К настоящему моменту от него получено устное согласие.
Ранее сообщалось, что нидерландский диджей Армин ван Бюрен, возможно, будет отвечать за музыкальное сопровождение шоу. Однако стороны не пришли к согласию из-за загруженного расписания артиста. «Но мы ведем переговоры с другими диджеями, пока не можем сообщить их имена. Это будет сюрприз», — сказал Азиз Джурабаев.
По его словам, практически полностью утвержден список местных бойцов, которые будут выступать на турнире. «Это наши именитые звезды, которые имеют свой вес во всем мире, — Махмуд Мурадов, Хасан Баротов, Фуркат Якубов, Мухаммадали Таштургунов, Анвар Бойназаров и еще двое, с кем мы ведем переговоры. Наша цель — сделать наших бойцов героями страны», — сообщил президент федерации.
Ожидается, что событие пройдет на столичном стадионе «Бунёдкор». В конце июля состоится пресс-конференция, где организаторы сообщат более подробную информацию.