2017 йил 1 сентябрдан Ўзбекистонда автотранспорт воситалари учун ҳарф ва сонлари талабгир бўлган давлат регистрацион рақамларни қимматлаштирилган тўлов ставкалари бўйича танлаш тартиблари жорий этилади. Бунда «чиройли» автомобиль рақамлари аукцион орқали сотилади.
Ушбу ўзгаришлар Президентнинг 11 июлдаги йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш тизимини такомиллаштириш тўғрисидаги қарорида кўзда тутилган.
Ҳужжатда ҳукуматга бир ой ичида оширилган ставка бўйича рақамларни танлаш тартибларини тасдиқлаш топширилди

С 1 сентября 2017 года в Узбекистане будет введен порядок выбора государственных регистрационных номеров для автотранспортных средств с востребованной комбинацией букв и цифр по повышенной ставке платежей, взимаемых при их выдаче, в том числе путем проведения аукциона.
Это предусмотрено постановлением Президента от 11 июля о совершенствовании системы обеспечения безопасности дорожного движения.
В документе правительству поручено в месячный срок утвердить порядок выбора номеров по повышенной ставке.