Ўзбекистон Пенчак-силат федерацияси 9 сентябрь куни Тошкентда силат бўйича Asian Fight 2017 халқаро шоу-мусобақасини ўтказишни режалаштирмоқда. Тадбирда жаҳон юлдузлари — актёр Жан-Клод Ван Дамм, аралаш яккакурашлар жангчилари Федор Емельяненко ва Жефф Монсон, шунингдек диджей Армин ван Бюрен меҳмон сифатида иштирок этиши мумкин, деб хабар қилди федерация президенти Азиз Жўрабоев «Газета.uz"га.
«Мусобақани ўтказиш тўғрисида ахборот тарқатаётган ОАВлар бизнинг тасдиғимизни олишгани йўқ. Биз ҳар бир меҳмон билан музокаралар олиб бормоқдамиз, бироқ уларнинг ташриф буюриши охиригача тасдиқлангани йўқ. Аниқ маълумотлар бир ҳафта давомида ойдинлашади. Ҳозирда биз ҳукуматдан ҳодисани ўтказишга ижозатни кутаяпмиз, шундан сўнг мусобақа ўтказилиши тўғрисида расман маълум қилиш мумкин бўлади», — деди Азиз Жўрабоев.
Унинг сўзларига кўра, Ўзбекистон спортчилари ва бошқа давлатлар вакиллари ўртасида профессионал силат қоидалари бўйича учрашувлар ташкил этиш режалаштирилган.
Тадбирнинг «Бунёдкор» стадионида ўтказилиши кутилмоқда. «Биз музокаралар жараёнидамиз», — дея қайд этди Азиз Жўрабоев.

Федерация пенчак-силата Узбекистана планирует организовать 9 сентября в Ташкенте международный бойцовский шоу-турнир по силату Asian Fight 2017. Почетными гостями мероприятия могут стать мировые звезды — актер Жан-Клод Ван Дамм, бойцы смешанных единоборств Федор Емельяненко и Джефф Монсон, а также диджей Армин ван Бюрен, сообщил «Газете.uz» президент федерации Азиз Джурабаев.
«СМИ, распространившие информацию о проведении турнира, не получали от нас подтверждения. Мы ведем переговоры с каждым из этих гостей, но их приезд еще не утвержден окончательно. Точная информация появится в течение недели. Сейчас мы ждем разрешения от правительства на проведение события, после этого можно будет официально говорить о проведении турнира», — сказал Азиз Джурабаев.
По его словам, планируется матчевая встреча между спортсменами Узбекистана и представителями других стран по правилам профессионального силата (боевое искусство). «Мы намерены организовать матчевую встречу между сборной Узбекистана и сборной командой мира, в которую войдут лучшие спортсмены из Европы, Африки и Азии», — рассказал руководитель федерации.
Ожидается, что мероприятие пройдет на стадионе «Бунёдкор». «Мы находимся в процессе переговоров», — отметил Азиз Джурабаев.