РИА Новости — Саудия Арабистони, БАА, Баҳрайн ва Миср Қатарга қарши ультиматум муддатини 48 соатга узайтирди, деб хабар қилди «Ал-Арабия» телеканали.
Душанба куни Кувайт араб шерикларини Дохага илгари сурилган талабларга жавоб бериш учун қўшимча вақт беришга чақирди.
Саудия Арабистони, БАА, Баҳрайн ва Миср бешинчи июнь куни Доха билан дипломатик алоқаларни узиб, Қатар билан ҳар қандай алоқага чек қўйган эди. Араб давлатлари Қатарни терроризмни қўллаб-қувватлаш ва уларнинг ички ишларига аралашаётганликда айбламоқда. Кейинроқ уларга бошқа араб давлатлари ҳам қўшилди.
23 июнь куни Кувайт Қатарга араб давлатларининг талабларини етказди. Ультиматум 13 банддан иборат бўлиб, улар орасида Эрон билан дипломатик ва ҳарбий алоқаларни узиш, турк ҳарбий базаларини ёпиш, террористик ташкилотларни молиявий қўллаб-қувватлашни тўхтатиш, қўшни давлатлар ички ишларига аралашишдан воз кечиш ҳамда «Ал-Жазира» сунъий йўлдош телеканалини ёпиш ўрин олган.
Ультиматум муддати якшанба куни кечаси поёнига етди.
Қатар ТИВ раҳбари Муҳаммад Абдурраҳмон Ал Таний душанба куни илгари сурилган талабларга Доханинг жавобларини етказишни мўлжалламоқда. Кейинроқ Миср ТИВ чоршанба куни Қоҳирада тўртта араб давлати ташқи сиёсат маҳкамалари раҳбарлари учрашишини маълум қилди. Унда Доха атрофидаги вазият муҳокама қилинади.
Ундан аввалроқ эса Қатар ҳукумати ультиматум шартларини бажармаслиги, уларни ўз суверенитетининг бузилиши деб ҳисоблашини маълум қилган эди.

РИА Новости — Саудовская Аравия, ОАЭ, Бахрейн и Египет продлили срок действия ультиматума Катару на 48 часов, передает телеканал «Аль-Арабия».
В понедельник Кувейт призвал арабских партнеров дать Дохе дополнительное время для ответа на выдвинутые требования.
Саудовская Аравия, ОАЭ, Бахрейн и Египет пятого июня разорвали дипломатические отношения с Дохой и прекратили с Катаром всякое сообщение, обвинив его в поддержке терроризма и вмешательстве в их внутренние дела. Позднее к ним присоединились и другие арабские страны.
23 июня Кувейт передал Катару список требований арабских государств. Ультиматум содержит 13 пунктов, среди которых снижение уровня дипломатических и военных отношений с Ираном, закрытие турецкой военной базы, прекращение финансирования террористических организаций, отказ от вмешательства во внутренние дела соседей, а также закрытие спутниковой телевизионной сети «Аль-Джазира».
Срок действия ультиматума истек в воскресенье вечером.
Глава МИД Катара Мухаммад бен Абдуррахман Аль Тани намеревался в понедельник передать ответ Дохи на выдвинутые требования. Позднее в египетском МИД заявили, что главы внешнеполитических ведомств четырех арабских стран встретятся в среду в Каире, чтобы обсудить ситуацию вокруг Дохи.
Ранее власти Катара заявили, что не собираются выполнять ультиматум, считая его нарушением своего суверенитета.