Туркманистон пойтахти Ашхобод шаҳрида 20−21 июнь кунлари «Халқаро иқтисодий тараққиёт-2017» универсал кўргазмаси бўлиб ўтди. Кўргазма Туркманистон Савдо-саноат палатаси томонидан иштирокчи давлатларнинг Савдо-саноат палаталари билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Ашхободдаги Экспомарказ ҳудудида ўз мамлакатларининг ишлаб чиқариш салоҳиятини тўла намоён этишни мақсад қилган ўнлаб маҳаллий ва хорижий компаниялар йиғилди. Кўргазманинг асосий мақсади — иқтисодий салоҳиятни ривожлантириш ва иштирокчи давлатлар ўртасида савдо алоқаларини мустаҳкамлаш.
Artel компанияси ўзининг маиший техникаларини Эрон, Туркия, Покистон, Ҳиндистон, Корея ва бошқа давлатлардан келган кўргазма иштирокчилари қаторида Туркманистон халқига намойиш этди.
Кўргазмада Artel йирик маиший техникасининг кенг ассортименти, айнан эса — телевизорлар, чангюткичлар, кондиционерлар, ярим автоматлаштирилган ва тўла автоматлаштирилган кир ювиш машиналари, витринали музлаткичлар, газ плиталари, микротўлқинли печлар, мини печлар, музлаткичлар, ошхонадаги ҳаво торткичлар ва электр сув иситкичлар тақдим этилди.
Шуни таъкидлаб ўтиш лозимки, Artel маиший техникасига нафақат Туркманистон аҳолиси, балки йирик бизнес вакиллари ҳам юқори даражада қизиқиш билдирдилар. Компаниянинг кўргазма стендига биринчи кунданоқ кўплаб эҳтимолий харидорлар ташриф буюрди. Artel компанияси вакиллари кўргазмага келганларга керакли маслаҳатларни бериш, шунингдек, уларни қизиқтирган саволларга жавоб қайтаришга тайёр эдилар. Туркманистоннинг Ашхобод бозорларида Artel маиший техникаси ҳозирнинг ўзида бор. Шунинг учун бундай кўргазмада қатнашиш — Туркманистон аҳолисига Artel маҳсулотларининг кенг ассортиментини намойиш этиш, шунингдек, эҳтимолий харидорларни маиший техниканинг ўзига хос жиҳатлари билан таништириш учун яхши имконият.
Кўргазма жараёнида янги экспорт шартномаларини имзолаш, ишлаб чиқарилган маҳсулотларни хорижий бозорларга етказиб бериш бўйича музокаралар бошланди. Бундай кўргазмаларда қатнашиш нафақат юртимизнинг ишлаб чиқариш салоҳиятини намойиш этиш, балки Made in Uzbekistan давлат брендини йирик маҳаллий ишлаб чиқарувчилар, жумладан, Artel компанияси орқали янада оммалаштиришга замин яратади.

20−21 июня в Ашхабаде проходила универсальная выставка «Международное экономическое развитие-2017». Выставка была организована по инициативе Торгово-промышленной палаты Туркменистана совместно с Торгово-промышленными палатами стран-участников.
На территории Экспоцентра в Ашхабаде собрались десятки местных и иностранных компаний, чтобы в полной мере продемонстрировать производственный потенциал стран, которые они представляют. Основной целью выставки является развитие экономического потенциала и укрепление торговых связей между странами-участниками.
Artel представила семейство бытовой техники наряду с другими участниками выставки из таких стран, как Иран, Турция, Пакистан, Индия, Корея и другие.
На выставке был представлен широкий ассортимент крупной бытовой техники Artel — телевизоры, пылесосы, кондиционеры, полуавтоматические и автоматические стиральные машины, витринные холодильники, газовые плиты, микроволновые печи, мини печи, холодильники, кухонные вытяжки и электрические водонагреватели.
Следует отметить высокий интерес к бытовой технике Artel не только жителей Туркменистана, но и крупных представителей бизнеса. С первого дня выставочный стенд компании посетили огромное количество потенциальных покупателей.
Представители компании Artel были в полной мере готовы представить необходимую консультацию посетителям выставки, а также ответить на все интересующие их вопросы. Бытовая техника Artel уже присутствует на рынке Туркменистана в Ашхабаде. Поэтому участие в такой выставке — хорошая возможность наглядно продемонстрировать жителям Туркменистана полный ассортимент продукции Artel, а также ознакомить потенциальных покупателей с важными преимуществами бытовой техники.
Во время выставки были начаты переговоры по подписанию новых экспортных контрактов на поставку продукции собственного производства на зарубежные рынки. Участие в подобных выставках позволяет не только продемонстрировать производственный потенциал Узбекистана, но и увеличить узнаваемость государственного бренда Made in Uzbekistan в лице крупных отечественных производителей, в том числе компании Artel.