Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Остонада Шанхай ҳамкорлик ташкилоти саммитидаги нутқида ташкилот таъсис ҳужжатларининг ШҲТ Минтақавий аксилтеррор тузилмаси ваколатларини кенгайтиришга оид қисмига ўзгартишлар киритишни таклиф қилди.
«Бугунги кунда халқаро террористик гуруҳлар ва вайронкор кучлар ўз фаолиятида ахборот технологияларидан янада фаол қўллаган ҳолда ёшларимиз онгини заҳарлаш ва зўравонлик ғояларини тарқатишда улардан фойдаланмоқда», — дея қайд этди Ўзбекистон Президенти.
У ШҲТ МАТнинг глобал ахборот майдонида вужудга келаётган таҳдидларни мониторинг қилувчи ва уларга қарши турувчи тизимни ташкил этиш бўйича ваколатларини кенгайтиришни таклиф қилди.
Шавкат Мирзиёев ўсиб келаётган авлодни турли террористик ва тазовузкор тузилмалар фаолиятига жалб қилинишига йўл қўймаслик бўйича ҳамкорликдаги аниқ чораларни кучайтириш зарурлигини таъкидлади.
«Барчамизни доимо яхшилик, тинчлик ва бағрикенгликка чақирган ва даъват этувчи ислом динининг асл маърифий қадриятларини кенг миқёсда тушунтиришда ҳамкорлик қилиш муҳим деб ҳисоблаймиз», — деди у.
Шавкат Мирзиёев мазкур мақсадларда Самарқандда Ислом ҳамкорлик ташкилоти кўмагида Имом Бухорий номидаги Халқаро тадқиқот маркази ташкил этилганини эслаб ўтди.
«Ўйлаймизки, мазкур марказ фаолияти динлараро, миллатлараро ва маданий мулоқотга кўмаклашишга имкон туғдиради. Биз ШҲТга аъзо давлатлар диний вакиллари ташкил этилаётган марказ фаолиятида фаол қатнашади, деб умид қиламиз», — дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в своем выступлении на саммите Шанхайской организации сотрудничества в Астане предложил внести изменения в учредительные документы организации в части расширения полномочий Региональной антитеррористической структуры (РАТС) ШОС.
«Сегодня международные террористические группы и деструктивные силы все более активно применяют в своей деятельности информационные технологии, агрессивно используют их для зомбирования нашей молодежи и распространения идеологии насилия», — отметил глава Узбекистана.
Он предложил наделить РАТС ШОС полномочиями «по организации системы мониторинга возникающих угроз в глобальном информационном пространстве и противодействию им».
Шавкат Мирзиёев также отметил важность усиления «конкретных совместных мер по недопущению вовлечения подрастающего поколения в деятельность различных террористических и радикальных структур».
«Считаем необходимым обратить особое внимание просвещению, духовному и нравственному воспитанию молодежи, формированию у нее стремления к знаниям и самосовершенствованию», — подчеркнул Президент Узбекистана.
«Полагаем также важным содействовать широкому разъяснению истинных ценностей просвещенного ислама, которые всегда призывали и призывают всех нас к добру, миру и толерантности», — сказал он.
Шавкат Мирзиёев напомнил, что в этих целях в Самарканде при поддержке Организации исламского сотрудничества создается Международной исследовательский центр имени Имама Бухари — великого богослова, автора сборника самых достоверных изречений пророка Мухаммада, который признан второй по значимости книгой после священного Корана.
«Думаем, что работа этого центра позволила бы содействовать межконфессиональному, межнациональному и культурному диалогу. Мы рассчитываем на активное участие представителей духовенства стран ШОС в работе создаваемого центра», — отметил Шавкат Мирзиёев.