Тошкентнинг «Бунёдкор» футбол клуби бош мураббийлигига Миржалол Қосимов тайинланди. Тренерлик штабида у билан бирга Александр Волков ва Шуҳрат Мақсудов фаолият олиб боради, деб хабар берди клуб матбуот хизмати.
Жамоанинг Осиё Чемпионлар лигаси ва мамлакат чемпионати биринчи қисмидаги қониқарсиз натидалари сабабли «Бунёдкор» бош мураббийи Сергей Лушан ўз хоҳишига кўра лавозимини тарк этган эди. Унинг раҳбарлиги остида Тошкент клуби 122 та учрашув ўтказиб, уларнинг 63 тасида ғалаба қозонди, 27 тасида дуранг ўйнаб, 32 тасида мағлуб бўлди.
Миржалол Қосимов клубда 2007—2008 ва 2010−2014 йилларда фаолият олиб борган. У «қалдирғочлар"ни 191 учрашувда мураббий сифатида бошқарган. Унинг раҳбарлигида жамоа уч марта мамлакат чемпиони бўлди ва Ўзбекистон кубогини қўлга киритди, икки марта Осиё Чемпионлар лигаси ярим финалига чиқди.
«Жамоа аъзоларига «Бунёдкор"нинг аввалги мавқеини тиклаш ҳамда Осиё Чемпионлар лигасининг келаси мавсумига йўлланма олиш вазифаси юклатилди», — дейилади клуб хабарида.

Главным тренером ташкентской футбольной команды «Бунёдкор» назначен Мирджалол Касымов. Вместе с ним в тренерском штабе будут работать Александр Волков и Шухрат Максудов, сообщила пресс-служба клуба.
В связи с неудовлетворительными результатами команды в Лиге чемпионов Азии и первой части чемпионата страны наставник «ласточек» Сергей Лущан покинул пост по собственному желанию. Под его руководством ташкентский клуб провел всего 122 матча, в 63 из них одержал победы, 27 раз сыграл вничью, а в 32 играх потерпел поражение. Вероятнее всего, специалист продолжит работу в футбольной школе «Бунёдкор», отмечается в сообщении.
Вакантное место занял Мирджалол Касымов, ранее работавший в клубе в 2007—2008 и 2010−2014 годах. Он является рекордсменом по количеству проведенных игр в качестве наставника «ласточек» — всего 191 матч. Во главе команды он по три раза выигрывал чемпионат страны и становился обладателем кубка Узбекистана, дважды выходил в полуфинал Лиги чемпионов Азии.
«Перед коллективом поставлена задача возродить былую славу „Бунёдкора“, завоевать путевку в Лигу чемпионов Азии на следующий сезон», — говорится в заявлении клуба.