Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 26 апрель куни мамлакатимизга расмий ташриф билан келган Туркия Республикаси ташқи ишлар вазири Мевлут Чавушўғлуни қабул қилди, деб хабар қилди ЎзА.
Ўзбекистон — Туркия муносабатлари 2016 йилнинг 17−18 ноябрь кунлари Самарқанд шаҳрида ўтган олий даражадаги музокараларда эришилган келишувларга мувофиқ изчил ривожланаётгани мамнуният билан қайд этилди.
Ўзаро манфаатли савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни ривожлантириш, Туркиянинг етакчи компаниялари иштирокида туризм инфратузилмасини модернизация қилиш, тўқимачилик, кўнчилик, кимё ва фармацевтика соҳалари, қурилиш материаллари саноати, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини чуқур қайта ишлаш ва бошқа йўналишларда, жумладан, «Ургут» эркин иқтисодий зонаси доирасида юқори технологияли замонавий ишлаб чиқариш қувватларини ташкил этиш бўйича лойиҳаларни амалга ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашувда минтақавий ва халқаро масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Мевлут Чавушўғлу Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевга қабул учун самимий миннатдорлик изҳор этди. Давлат раҳбарига Туркия компанияларининг Ўзбекистондаги лойиҳаларини қўллаб-қувватлаётгани учун Туркия раҳбарияти номидан ташаккур билдирди ва кенг кўламли ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантиришга тайёр эканини таъкидлади.
Яқинда Туркияга бош вазир ўринбосари Рустам Азимов бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси вакиллари борган эди. Ташриф жараёнида бизнес-форум ҳам бўлиб ўтди.
24−26 май кунлари Ўзбекистонда икки томонлама иқтисодий кенгаш йиғилиши ўтказилиши режалаштирилган бўлиб, унда Туркия иқтисодиёт вазири ҳам иштирок этади. Май ойи охирида Тошкентга Туркия маданият ва туризм ишлари вазири маданий-гуманитар соҳаларда ҳамкорликни кенгайтириш учун ташриф буюради.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в среду принял министра иностранных дел Турции Мевлюта Чавушоглу, который прибыл в Ташкент с официальным визитом. Об этом сообщила программа «Ахборот» телеканала «Узбекистан».
«Я горд, рад настолько высокому уровню конструктивности. Мы будем рядом с узбекским народом», — сказал по итогам встречи Мевлют Чавушоглу.
Главу турецкого МИДа также принял министр иностранных дел Абдулазиз Камилов.
«Имея богатую историю и культуру, а также сильную государственность, Узбекистан занимает лидирующую позицию в Центральной Азии и всегда был маяком в истории этого края. Турция намерена развивать взаимодействие с узбекскими партнерами во всех сферах», — цитирует Мевлюта Чавушоглу агентство «Жахон».
В ноябре прошлого года в Самарканде прошла встреча лидеров двух стран, на которой была достигнута договоренность о поднятии отношений Узбекистана и Турции на новый уровень.
Недавно в Турции побывала представительная делегация Узбекистана во главе с заместителем премьер-министра Рустамом Азимовым. В ходе визита состоялся также бизнес-форум.
24−26 мая в Узбекистане планируется проведение заседания двустороннего экономического совета, в котором примет участие министр экономики Турции. В конце мая Ташкент также посетит министр по делам культуры и туризма Турции для переговоров о расширении сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере.