Ўзбекистонда болалар соғлиғига зарар етказувчи ахборотлардан уларни ҳимоя қилиш тўғрисидаги қонунни қабул қилиш режалаштирилмоқда. Ҳужжат лойиҳаси норматив-ҳуқуқий актлар порталига муҳокама учун жойлаштирилди.
Болалар соғлиғига зарар етказувчи ахборотлар дейилганида Ўзбекистон ҳудудида тарқатиш учун мўлжалланган оммавий ахборот воситалари маҳсулоти, шу жумладан электрон, босма ва китоб, телерадио-, аудиовизуал маҳсулотлар, электрон ҳисоблаш машинаси ва маълумотлар базаси учун дастурлар, компьютер ва бошқа электрон ўйинлар, шунингдек, томошабоп тадбирлар, телекоммуникация тармоқлари ва Интернет ахборот тармоғи орқали тарқатиладиган ахборот тушунилади.
Қонун лойиҳасида ахборий маҳсулотларнинг ёш тоифалари бўйича таснифлаш эҳтимоли ҳам кўзда тутилган. Тоифалаш (7 ёшгача, 7−14 ёш, 14−18 ва болалар учун тақиқланган) вояга етмаганлар ишлари бўйича маҳкамалараро комиссиялар томонидан маҳсулотлар ишлаб чиқарувчилари ва тарқатувчиларининг мурожаатлари асосида амалга оширилади.
Ўзбекистон ҳудудида тарқатилиши тақиқланган маҳсулотлар ишчи органнинг эксперт хулосалари асосида махсус реестрга киритилиши режалаштирилган. Рўйхат ҳақида маълумот олишга қизиқиш билдирган шахсларга интернет орқали тақдим этилади.

В Узбекистане планируется принять закон о защите детей от информации, наносящей вред их здоровью. Проект документа доступен на портале по обсуждению нормативно-правовых актов.
Под наносящей вред здоровью детей понимается информация, запрещенная для распространения среди детей, а также информация, распространение которой среди детей определенных возрастных категорий ограничено.
Проектом закона предусмотрена возможность введения возрастной классификации информационной продукции. Классификацию (до 7 лет, 7−14 лет, 14−18 лет и запрещенная для детей) будет осуществлять межведомственными комиссиями по делам несовершеннолетних — на основе обращений производителей и распространителей продукции.
Планируется, что запрещенная к распространению на территории Узбекистана продукция будет включаться в специальный реестр на основе экспертного заключения рабочего органа. Доступ к реестру будет предоставляться заинтересованным лицам через интернет.