Ўзбекистон Президенти 21 апрель куни «2017−2021 йилларда маиший чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш тизимини тубдан такомиллаштириш ва ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги қарорни имзолади.
Ҳужжат қаттиқ маиший чиқиндиларни ташиб кетишни ташкил этиш ва улардан фойдаланишдаги муаммоларни бартараф этиш ҳамда ушбу соҳада хусусий тадбиркорлик фаолиятини янада ривожлантиришга йўналтирилган.
Қарорга берилган расмий шарҳда келтирилишича, ҳозирги вақтда чиқиндилар тўпланадиган мавжуд полигонлар санитария қоидалари, нормалари ва гигиена меъёрларига тўлиқ жавоб бермайди. Аксарият жойларда чиқиндилар тартибсиз равишда тўпланадиган пунктлар ҳамон сақланиб қолмоқда ва улар туташ ҳудудларнинг санитария-эпидемиология ҳолатини ёмонлаштириб, юқумли касалликлар пайдо бўлиши ҳамда тарқалишига шароит яратмоқда.
Қарорда 2017 йилда мамлакат шаҳарларидаги санитария жиҳатидан тозалашга ихтисослаштирилган ташкилотлар ва туман ободонлаштириш бошқармаларига 237 та махсус техника харид қилиш, 94 та гараж қуриш, қаттиқ маиший чиқиндилар учун 168 та элак қурилмалари ўрнатиш режалаштирилган. Қаттиқ маиший чиқиндилар тўпланадиган 168 та полигонни ободонлаштириш белгиланган.
Тошкент, Самарқанд, Андижон ва Наманган шаҳарларида йирик лойиҳаларни амалга оширишни ўз ичига олган, 2017−2021 йилларда халқаро молия ташкилотларининг 161 миллион АҚШ долларидан ортиқ маблағларини жалб этган ҳолда шаҳарларда чиқиндиларни тўплаш, ташиб кетиш, утилизация қилиш ва қайта ишлаш тизимини ривожлантиришга қаратилган инвестиция лойиҳалари рўйхати тасдиқланди.
2017−2018 йилларда қаттиқ маиший чиқиндиларни қайта ишлайдиган технологияларни жорий этиш прогноз кўрсаткичлари, жумладан, келгуси икки йилда Нукус шаҳри ва барча вилоятлар марказларида чиқиндиларни қайта ишлаш корхоналарини қуриш кўзда тутилиб, мазкур лойиҳаларга 27 миллион АҚШ долларидан зиёд маблағ йўналтирилади.
Бу борадаги ишларни мувофиқлаштириш ва мазкур дастурлар амалга оширилишини назорат қилиш, муаммоли масалаларни ҳал этиш бўйича тезкор чора-тадбирлар кўриш мақсадида Республика комиссияси ташкил этилди.
2017−2021 йилларга мўлжалланган дастурни молиялаштириш учун 1 триллион сўмдан зиёд маблағ йўналтирилади.
Тошкентда чиқиндиларни олиб чиқиш, чиқинди йиғиш пунктлари ва қаттиқ маиший чиқиндилар полигонларини сақлаш ва эксплуатация қилиш билан «Махсустранс» давлат унитар корхонаси шуғулланади. Вилоятларда эса бу вазифалар Қорақалпоғистон Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш қўмитаси, вилоятлар экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бошқармалари ҳузурида ташкил этилувчи «Тоза ҳудуд» давлат унитар корхоналари зиммасига юклатилади.
Натижада аҳолини қаттиқ маиший чиқиндиларни ташиб кетиш хизматлари билан қамраб олиш даражаси 2021 йилгача мамлакат бўйича 63 фоиздан 93 фоизга ўсади.

Президент Узбекистана 21 апреля подписал постановление «О мерах по кардинальному совершенствованию и развитию системы обращения с отходами на 2017−2021 годы».
Документ направлен на решение проблем в сфере организации вывоза твердых бытовых отходов и развитие частной предпринимательской деятельности в этой области.
Как отмечается в официальном комментарии к постановлению, сегодня в стране отсутствует четкая и действенная система сбора, утилизации и переработки твердых бытовых отходов, а существующие полигоны не полностью отвечают санитарным правилам, нормам и гигиеническим нормативам. Повсеместно возникают стихийные пункты сбора мусора, которые ухудшают санитарно-эпидемиологическую обстановку прилегающих территорий и создают предпосылки к возникновению и распространению инфекционных заболеваний.
Постановлением предусмотрено дооснащение специализированных организаций санитарной очистки в городах и районных управлений благоустройства в 2017 году путем приобретения 237 единиц специальной техники, строительства 94 гаражей и установки 168 устройств по просеву для твердых бытовых отходов. Намечено обустройство 168 полигонов твердых бытовых отходов.
Одобрен перечень инвестиционных проектов по развитию системы сбора, транспортировки, утилизации и переработки отходов в городах с привлечением средств международных финансовых институтов. Запланирована реализация крупных проектов в Ташкенте, Самарканде, Андижане и Намангане на сумму более 161 млн долларов.
Предусмотрено организовать первичную переработку твердых бытовых отходов в органические удобрения и внедрить современные технологии по переработке твердых бытовых отходов. В предстоящие два года в Нукусе и всех областных центрах Узбекистана будут построены предприятия по переработке бытовых отходов на общую сумму более 27 млн долларов.
Для координации работ утверждена Республиканская комиссия, на которую возложены обязанности обеспечения действенного мониторинга реализации программ и принятия оперативных мер по решению проблемных вопросов.
В целом на финансирование программ в 2017—2021 годах будет направлено более 1 трлн сумов.
В Ташкенте вывозом, содержанием и эксплуатацией мусоросборочных пунктов и полигонов твердых бытовых отходов продолжит заниматься ГУП «Махсустранс». В регионах — при Комитете Республики Каракалпакстан по экологии и охране окружающей среды, а также управлениях по экологии и охране окружающей среды областей — образуются ГУП «Тоза худуд».
В результате реализации указанных проектов охват населения услугами по вывозу бытовых отходов по стране должен увеличиться с 63% в 2017 году до 93% в 2021 году.