Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Навоий вилоятига сафари доирасида сешанба куни Навоий давлат кончилик институтига ташриф буюрди. Бу ерда Ауминзо-Амантой олтин конлари негизида Навоий кон-металлургия комбинатининг 5-гидрометаллургия заводи қурилишининг бошланишига бағишланган тантанали маросим бўлиб ўтди, деб хабар қилди ЎзА.
2017−2026 йилларда Навоий кон-металлургия комбинатида 27 лойиҳа амалга оширилади. Қиймати 3 миллиард 63 миллион доллар бўлган мазкур лойиҳалар натижасида комбинатнинг ишлаб чиқариш қуввати 30 фоизга ортади. Қўшимча 31 мингга яқин иш ўрни яратилади.
Президент Ауминзо-Амантой олтин конларида ўзлаштиришни бошлаш учун рамзий тугмани босди. Тадбирни видеоконференция орқали Томди туманида, 5-гидрометаллургия заводи бунёд этиладиган ҳудудда кузатиб турган комбинат мутахассислари конни портлатди. Давлат раҳбари янги завод улкан иқтисодий-ижтимоий аҳамиятга эга эканини таъкидлади.
Шавкат Мирзиёев шу ерда Ўзбекистон Фанлар академиясининг Навоий бўлимини ташкил этиш борасидаги лойиҳалар билан ҳам танишди. Академиянинг минтақавий бўлими Навоий ҳудудини технологик ва ижтимоий ривожлантиришга қаратилган фундаментал, амалий ва инновация илмий-тадқиқотларини олиб боришга ихтисослашган бўлиб, унинг таркибида 5 илмий лаборатория иш олиб боради.
Жорий йилнинг учинчи чорагида иш бошлайдиган илмий марказ фан ва ишлаб чиқариш интеграциясини ривожлантиришга, Навоий давлат кончилик институтида юқори малакали кадрлар тайёрлашга ҳисса қўшади.
«Саноат ривожи учун илм, инновация сув ва ҳаводек керак, — деди Президент. — Бу ерда Фанлар академиясининг бўлимини ташкил этишни ҳаётнинг ўзи тақозо этди. Бундан мақсад илмга асосланиб маҳсулотларнинг таннархини камайтириш ва рақобатбардошлигини оширишдир. Шу боис тадқиқотларни замон талаблари асосида ташкил этиш, лаборатория ишларини такомиллаштириш зарур. Барча изланишлар истиқболга йўналтирилган бўлиши лозим».
Шавкат Мирзиёев яқин йилларда Навоий кон-металлургия комбинатида амалга ошириладиган лойиҳаларни кўздан кечирди. 2017−2026 йилларда Навоий кон-металлургия комбинатида 27 лойиҳа амалга оширилади. Қиймати 3 миллиард 63 миллион доллар бўлган мазкур лойиҳалар натижасида комбинатнинг ишлаб чиқариш қуввати 30 фоизга ортади. Қўшимча 31 мингга яқин иш ўрни яратилади.
Пистали конини ўзлаштириш ва 6-гидрометаллургия заводини қуриш, 2-гидрометаллургия заводи қувватини кенгайтириш, Мурунтов конини ўзлаштиришнинг 5-навбати, техноген чиқиндиларни қайта ишлаш мажмуаси қурилиши ва бошқа лойиҳалар ҳам намойиш этилди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в ходе поездки по Навоийской области во вторник посетил Навоийский государственный горный институт. Здесь состоялась торжественная церемония, посвященная началу строительства 5-го гидрометаллургического завода Навоийского горно-металлургического комбината на базе Ауминза-Амантайского золото-рудного месторождения, сообщило УзА.
На НГМК в 2017—2026 годах намечена реализация 27 проектов. Строительство 5-го гидрометаллургического завода — один из важнейших из них. Проект общей стоимостью 396 млн долларов создаст возможность для переработки 5 миллионов тонн руды в год и организации около 5300 рабочих мест.
Президент нажал символическую кнопку старта освоения Ауминза-Амантайских золото-рудных месторождений. Специалисты комбината, наблюдавшие за мероприятием в режиме видеоконференции в Тамдынском районе, где будет возведен гидрометаллургического завод, осуществили подрыв рудника. Глава государства отметил колоссальное социально-экономическое значение нового предприятия.
Шавкат Мирзиёев также ознакомился с проектами по организации Навоийского отделения Академии наук Узбекистана. Региональное отделение будет специализироваться на ведении фундаментальных, прикладных и инновационных научных исследований, направленных на технологическое и социально-экономическое развитие Навоийской области, в его составе будут осуществлять деятельность пять научных лабораторий.
Научный центр, который приступит к работе в третьем квартале текущего года, внесет огромный вклад в развитие интеграции науки и производства, подготовку высококвалифицированных кадров в Навоийском государственном горном институте.
«Для развития промышленности научные разработки и инновации необходимы как воздух и вода, — сказал Президент. — Сама жизнь диктует необходимость создания здесь отделения Академии наук. Цель заключается в снижении себестоимости и повышении конкурентоспособности продукции на научной основе. Поэтому необходимо организовать исследования в соответствии с современными требованиями, совершенствовать лабораторную работу. Все изыскания должны работать на перспективу».
Далее Президент ознакомился с 27 проектами, которые будут осуществлены на НГМК. Их общая стоимость — 3,063 млрд долларов. Благодаря их реализации производственная мощность комбината возрастет на 30%. Будут дополнительно созданы около 31 тысячи рабочих мест.
Среди запланированных проектов — освоение месторождения Пистали и строительство 6-го гидрометаллургического завода, расширение мощностей 2-го гидрометаллургического завода, запуск 5-й очереди освоения месторождения Мурунтау, возведение комплекса по переработке техногенных отходов и другие.