Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 28 февраль куни «Қорақалпоғистон Республикаси Мўйноқ туманини 2017−2018 йилларда иқтисодий ривожлантириш ва бандликни таъминлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги қарорни имзолади. Бу ҳақда Меҳнат вазирлиги матбуот хизмати хабар қилди.
Инвестицион лойиҳаларнинг манзилли рўйхатига саноатда умумий қиймати 30 млрд сўм бўлган 28 та, хизмат кўрсатиш ва сервис соҳасида 17,2 млрд сўмлик 28 та, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш ва қишлоқ хўжалигини ривожлантириш бўйча 16 та лойиҳа киритилган. Умумий қиймати 52,3 млрд сўм, жумладан 990 минг АҚШ долларига тенг бўлган 72 та лойиҳа амалга оширилиши натижасида 1343 та янги иш ўрини яратилиши назарда тутилган.
Тижорат банкларига тадбиркорлик субъектлари учун Марказий банкнинг қайта молиялаштириш ставкасининг 50 фоизи миқдоридаги фоиз ставкасида кредитлар ажратиш тавсия этилган.
Қарорда собиқ «Мўйноқ балиқ консерва комбинати» ва собиқ 5-қурилиш бошқармасининг 20,5 га ҳудудида электротехника, қурилиш материаллари, суғориш ускуналари, сув насослари, сув ҳисоблагичлари, сув қувурлари, тайёр трикотаж, тикувчилик ва бошқа замонавий маҳсулотларни ишлаб чиқаришни ташкил этиш бўйича «Мўйноқ» кичик саноат зонасини барпо этиш кўзда тутилган.
Мўйноқ туманига инвестиция киритишга қарор қилган тадбиркорлар учун республикада муқобили бўлмаган ўзига хос солиқ имтиёзлари ва преференциялар тақдим этилади. 2017 йил 1 апрелдан 2027 йил 1 январгача бўлган қарийб 10 йиллик муддат давомида «Мўйноқ» кичик саноат зонасида янги ташкил этиладиган ва унинг майдонида саноат соҳасида фаолият юритадиган тадбиркорлик субъектлари барча турдаги солиқлардан, туман ҳудудида рўйхатдан ўтган ва ушбу ҳудудда фаолият юритаётган якка тартибдаги тадбиркорлар қатъий белгиланган солиқдан озод қилиниши белгиланди.
Бундан ташқари, тадбиркорлар тумандаги фойдаланилмаётган давлат объектларини иш ўринлари очиш шарти билан «ноль» қийматда ижарага олишлари мумкин. Давлат мулки бўлган яна 12 та бўш бино иш ўринлари очиш шарти билан салоҳиятли инвесторларга «ноль» харид қийматида сотилади.
Мўйноқни ривожлантириш дастурида асосий эътибор сайёҳлик салоҳиятини шакллантириш бўйича чора-тадбирларга қаратилган. Туризмни ривожлантириш бўйича чора-тадбирлар рўйхатига қуйидагилар киритилган:
• туман марказида «Moynaq City Center» савдо-туризм коплексини ташкил қилиниши ва ўзига хос Орол денгизи қирғоқлари бўйлаб квадрациклда учиш, Орол денгизи уникал минералларига тўйинган балчиқ (гряз) билан даволаш, Оролнинг сертузли даволаш ванналарини қабул қилиш каби туристик хизматлар кўрсатувчи «Туризм Маркази» фаолиятини йўлга қўйиш;
• «Орол ва Мўйноқнинг қайта тикланиши» мавзусида ҳар йили халқаро экофестивал ўтказиш;
• «Ўлкашунослик» музейини қайта реконструкция қилиш ва шу орқали денгиз ҳақидаги тарихий фотосуръатлар ва видеоёзувларни намойиш қилувчи замонавий 3-D технологиялар билан жиҳозлаш;
• қуриб бораётган Орол денгизи рамзи сифатида унинг қирғоқида Мўйноқ Маякини қуриш ва унинг ёндош ҳолда «денгиз тўлқини шовқини» мусиқаси фони билан куй тартувчи кафе-ресторани қурилиши;
• «Орол денгизи балиқларидан 99 турдаги таомлар» номли Гастрономик фестивал ўтказиш;
• Қорақалпоқ халқ шоирлари Бердах ва Ажиниязга бағишланган Халқаро мусиқий-шеърий фестивалларини ташкил қилиш;
• Орол денгизининг қуриб қолган ҳудудидаги 11 та кемани қайта тиклаш ва уларга қизиқиш юқори бўлган туристлар келувчи мамлакатлар номини бериш;
• Орол денгизининг қуриб қолган чегараси белгиларини тиклаш ва бу жойларда денгизнинг эски харитаси туширилган катта масштабли билбордларни жойлаштириш;
• «Сувни тежаш технологиялари», «Сувни муҳофаза қилиш тадбирлари», «Денгиз ва дарё ҳавзаларининг биоэкологиясини сақлаш ва ҳимоя қилиш» ва бошқа мавзуларда конференциялар ўтказиш;
• Орол мавзуси ва денгизни тасвирловчи сувенирлар ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш;
• Қорақалпоқ ва Мўйноқ анъаналари тимсоли туширилган гилам тўқиш бўйича ҳунармандчилик фаолиятини йўлга қўйиш;
• Мўйноқнинг тўқимачилик маҳсулотлари ва сувенирларини сотиш бўйича Нукус, Урганч, Хива, Бухоро, Самарқанд, Тошкент ва бошқа йирик шаҳарларда савдо расталари ташкил этиш;
• Мўйноқ тумани ва Орол денгизи туризм салоҳиятини намойиш этишга доир йирик масштабли баннерлар тайёрлаш ҳамда Нукус, Ургенч, Хива, Бухоро, Самарқанд ва Тошкент шаҳарларида бепул жойлаштириш;
• Мўйноқ ва Орол денгизи тарихи, ҳудуднинг табиати, ҳайвонот олами ва туман аҳолисининг анъаналари, урф-одатлари, Бердах ва Ажинияз каби қорақалпоқ халқ шоирлари ва алломалари ҳақида ҳужжатли ва бадиий фильмлар ҳамда роликлар яратиш, уларни миллий телевидение орқали намойиш этиб бориш.
Мўйноқ тумани ва Орол денгизи ҳудудига туристларни кенгроқ жалб қилиш имкониятлари, ҳудуднинг табиати, ҳайвонот олами ва туман аҳолисининг анъаналари, урф-одатлари ҳақида видеороликлар тайёрлаш учун «Моя Планета», «National Geographic», «Animal Planet», «Viasat Explore» каби етакчи телеканалларни таклиф этиш.
Туристлар оқими камайган мавсумларда республика миқёсида олий ўқув юртлари талабалари, касб-ҳунар коллежлари ўқувчилари ва йирик ташкилотлар ходимларини ташкиллаштирилган ҳолда Мўйноқ тумани ҳудудига саёҳатларини амалга ошириш.
Мўйноқ тумани ҳудудини янада ободонлаштириш, кўп қаватли уйларнинг том, фасад қисмлари, подъезд ва йўлакларини таъмирлаш ва ўриндиқлар ўрнатиш, болалар майдончалари (ўйингоҳлари) ташкил қилиш ҳамда атрофини тартибга келтириш каби тадбирларни амалга ошириш ҳам мўлжалланган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 28 февраля подписал постановление о реализации комплексной Программы развития Муйнакского района Каракалпакстана на 2017−2018 годы. Об этом сообщила пресс-служба Министерства труда.
В адресный перечень инвестиционных проектов включены 28 проектов в промышленности общей стоимостью 30 млрд сумов, 28 проектов в сфере услуг и сервиса на 17,2 млрд сумов, также 16 проектов по переработке сельхозпродукции и развитию сельского хозяйства. Всего в рамках 72 проектов с объемом инвестиций в 52,3 млрд сумов, включая 990 тысяч долларов США, будет создано более 1340 рабочих мест.
Коммерческим банкам рекомендовано выделять кредиты для этих проектов по льготной процентной ставке в размере 50% от ставки рефинансирования Центрального банка.
Постановлением предусмотрено создание на 20,5 га территории бывшего Муйнакского рыбоконсервного комбината и 5-го строительного управления Малой промышленной зоны «Муйнак».
Для предпринимателей, решивших инвестировать в Муйнакский район, предоставляются особые, не имеющие аналогов в республике, налоговые льготы и преференции. Так, сроком почти на 10 лет, с 1 апреля 2017 года по 1 января 2027 года, освобождаются от всех видов налогов вновь создаваемые и осуществляющие предпринимательскую деятельность предприятия в сфере промышленности в Малой промзоне «Муйнак», от фиксированного налога — индивидуальные предприниматели, зарегистрированные и осуществляющие деятельность на территории района.
Кроме того, предприниматели смогут получить неиспользуемые пустующие гособъекты, расположенные в районе, в аренду сроком до 10 лет по «нулевой» ставке арендной платы с условием создания новых рабочих мест. Еще 12 объектов госсобственности подлежат реализации потенциальным инвесторам по «нулевой» выкупной стоимости при условии создания новых рабочих мест.
Особый упор в Программе развития Муйнака делается на меры по формированию туристического потенциала. В перечень мер по развитию туризма в регионе включены следующие мероприятия:
• создание торгово-туристического комплекса Moynaq City Center с предложением уникальных туристических продуктов, таких как катание на квадроциклах по дну Аральского моря, грязелечение уникальными минералами Арала, принятие лечебных ванн в высокосоленых озерах Арала;
• проведение ежегодного международного Экофестиваля «Арал и возрождение Муйнака»;
• полная реконструкция Краеведческого музея с внедрением для подачи тематики Арала современных аудио- и 3D-видеотехнологий, включая создание эффекта присутствия в старых фотографиях и видеохронике;
• строительство «Маяка Муйнака» и прилегающего кафе с видом на открывшееся дно моря и с фоновой музыкой шума морских волн как символа ушедшего Аральского моря;
• организация и проведение Гастрономического фестиваля «99 рыбных блюд Арала»;
• проведение международных музыкально-поэтических фестивалей великих каракалпакских поэтов Бердаха и Ажинияза, которые были родом из Муйнака;
• восстановление и консервация сохранившихся 11 кораблей на территории высохшего Аральского мора;
• налаживание производства сувенирной продукции на морскую тематику и тему Арала (в том числе продажа пустых консервных банок с историческим дизайном Муйнакского рыбоконсервного завода);
• установление отметок (столбов-указателей) мест, где была граница с морем и размещение соответствующих билбордов с картой Аральского моря;
• проведение международных тематических конференций по темам: «Водосберегающие технологии», «Водоохранные мероприятия», «Защита и сохранение биоэкологии речных и морских бассейнов» и т. д.;
• открытие ремесленного цеха по ковроткачеству по традиционным каракалпакским и муйнакским узорам.
Для рекламы туров внутреннего туризма в Муйнак и на Арал в крупных городах республики (Нукус, Ургенч, Хива, Бухара, Самарканд и Ташкент) будут размещены рекламных баннеры и биллборды, открыты пункты реализации текстильной и сувенирной продукции из Муйнака, подготовлены рекламные ролики и документальные фильмы об истории края, о поэтах Бердахе и Ажиниязе, животном мире и фауне Арала, национальных обычаях и традициях Муйнака с последующей трансляцией на национальных телеканалах.
Приглашение ведущих тематических телеканалов, таких как «Моя планета», National Geographic, Animal Planet, Viasat Explorer для съемок и трансляций местной фауны, животного мира, народных обычаев и традиций также будет способствовать привлечению зарубежных туристов в регион.
Предусматривается организация групповых посещений Муйнака и Аральского бассейна специальными группами из числа учащихся колледжей, лицеев и вузов, а также групп из крупных производственных объединений и предприятий.
Постановление предусматривает проведение масштабных работ по благоустройству территории города Муйнака, включающих ремонт фасадов и подъездов многоэтажных домов, реконструкцию туалетов, установку освещения и скамеек, детских площадок, насаждение подходящих по климату декоративных деревьев и кустарников, реконструкцию городского рынка.