30 январь Ўзбекистонда мамлакатнинг Биринчи Президенти Ислом Каримов таваллуд топган кун сифатида нишонланмоқда. Мустақиллик қўлга киритилган кундан бошлаб чорак аср давомида мамлакатни бошқарган раҳбар ҳаёт бўлганида, бугун 79 ёшни қарши олар эди.
Шу куни мамлакатнинг барча ҳудудларида Ислом Каримов таваллудига бағишланган тадбирлар ташкил этилади. Таълим муассасалари, ҳарбий қисмлар, меҳнат жамоалари ва маҳаллаларда маънавий-маърифий кечалар, давра суҳбатлари ўтказилади.
30 январь куни эрта тонгдан Самарқанддаги Ҳазрати Хизр" қабристонидаги Биринчи Президент қабрига жамоатчилик вакиллари, давлат органлари ходимлари ва фуқаролар миллий етакчини хотирлаш учун ташриф буюришни бошлади.
Ислом Каримов 1938 йилнинг 30 январь куни Самарқандда таваллуд топган. Ўрта Осиё политехника институти ва Тошкент халқ хўжалиги институтини тамомлаб, муҳандис-механик ва иқтисодчи мутахассисликларини қўлга киритди. 1991 йил 29 декабрдаги биринчи умумхалқ сайловида Ўзбекистон Президенти этиб сайланди. Ислом Каримов 2016 йил 2 сентябрь куни Тошкентда вафот этди ва Самарқандга дафн этилди.
Ҳозирги давлат раҳбари Шавкат Мирзиёвнинг Ислом Каримов хотирасини абадийлаштириш тўғрисидаги қарорига мувофиқ, ҳар йили 30 январь куни кенг нишонланади.

30 января в Узбекистане празднуется день рождения Первого Президента страны Ислама Каримова. Лидеру, управлявшему государством со дня обретения им независимости в течение четверти века, сегодня исполнилось бы 79 лет.
В эти дни во всех регионах страны проходят мероприятия, посвященные дню рождения Ислама Каримова. Духовно-просветительские вечера и беседы за «круглым столом» проводятся в образовательных учреждениях, воинских частях, трудовых коллективах и махаллях.
С утра 30 января к могиле Первого Президента на кладбище «Хазрати Хизр» в Самарканде идут представители общественности, работники государственных органов и граждане, чтобы почтить память национального лидера.
Ислам Каримов родился в Самарканде 30 января 1938 года. Окончив Среднеазиатский политехнический институт и Ташкентский институт народного хозяйства, получил специальность инженера-механика и экономиста. 29 декабря 1991 года на первых всенародных выборах он был избран Президентом Узбекистана. Ислам Каримов скончался в Ташкенте 2 сентября 2016 года и был похоронен в Самарканде.
30 января ежегодно будет широко праздноваться как день рождения Первого Президента в соответствии с постановлением нынешнего главы государства Шавката Мирзиёева об увековечении памяти Ислама Каримова.