Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 17 январь куни «Тадбиркорлик мақсадларида фойдаланиш учун давлат мулки объектларини харид қилишни янада соддалаштириш ва жадаллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги фармонни имзолади. Бу ҳақда Давлат рақобат қўмитаси ахборот хизмати хабар қилди.
Қарор хусусий тадбиркорликни ривожлантириш, давлат мулки объектларини сотишни янада соддалаштириш ва жадаллаштириш, уларни давлат рўйхатидан чиқаришдаги бюрократик тўсиқларни бартараф этиш, хусусий мулк сифатида харид қилинган объектларда рақобатбардош маҳсулотлар ва хизматларни ташкил этиш учун қулай шароитларни яратиш мақсадида қабул қилинди.
Қорақалпоғистон Вазирлар Кенгаши раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимларига стратегик аҳамиятга эга бўлмаган давлат мулки объектларини, жумладан «ноль» қиймат бўйича инвестицион мажбуриятлар юклатилган ҳолда сотилиши тўғрисидаги буйруқларни қабул қилиш ҳуқуқи берилди.
Қарорда давлат мулкини сотиб олиш бўйича қатор жараёнларни соддалаштириш ва қулай шароитлар яратиш кўзда тутилган. Масалан, асосий фондларни модернизация ва капитал таъмир қилган, шунингдек, янги иш ўринларини очган давлат мулки объектлари ижарачиларига ижарага олинган объектда биринчи галда имтиёзли ҳуқуқлар тақдим этилди.
Шунингдек, ягона иштирокчидан давлат мулкини сотиш ва сотиб олиш тўғрисидаги таклиф келиб тушган тақдирда ҳам тегишли тартибда шартнома тузишга рухсат берилди. Давлат ҳисобидан чиқарилган объектлар бўйича тўловларни уч йил муддатда тўлаб бориш ҳам кўзда тутилган.
Қарорда давлат мулкини харид қилишнинг халқаро амалиётдаги шакллари, жумладан, фонд биржасида аҳоли ва тадбиркорлик фаолияти субъектларига бирламчи (IPO) ва иккиламчи (SPO) оммавий акция таклифларини эълон қилишни кенг жорий этиш белгиланган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 17 января подписал указ «О мерах по дальнейшему упрощению и ускорению реализации объектов государственной собственности для использования в предпринимательских целях». Об этом сообщила информационная служба Госкомконкуренции.
Указ издан в целях создания благоприятных условий для развития частного предпринимательства, дальнейшего упрощения процедур и ускорения процесса реализации объектов государственной собственности, устранения бюрократических барьеров при их приватизации, организации на реализованных в частную собственность объектах производства конкурентоспособных товаров и услуг.
Председателю Совета Министров Каракалпакстана, хокимам областей и города Ташкента предоставлено право принимать решения о реализации нестратегических объектов государственной собственности, в том числе по «нулевой» стоимости с принятием инвестиционных обязательств.
Указом предусмотрено создание благоприятных условий и упрощение ряда процедур по приобретению государственного имущества. Например, арендаторам объектов госсобственности, осуществивших модернизацию и капитальный ремонт основных фондов, а также создавших новые рабочие места, предоставлено преимущественное право на приобретение в первоочередном порядке арендуемого объекта.
Также разрешено заключение договоров купли-продажи государственных объектов при поступлении соответствующего предложения от единственного участника. Предусмотрен трехлетний срок для оплаты выкупных платежей по приватизируемым объектам.
При этом запрещено истребование от соискателей-резидентов Узбекистана иных документов, кроме заявки и бизнес-плана, при продажи на конкурсных торгах государственных объектов, а также инициирование вопросов по пересмотру и отмене результатов приватизации.
Указ также подразумевает внедрение широко используемого в международной практике формы реализации государственных объектов, таких как первичное (IPO) и вторичное (SPO) публичное предложение акций населению и субъектам предпринимательской деятельности на фондовой бирже.