Шу билан бир вақтда, рейтинг агентлиги молиявий барқарорлик банки мустақил рейтингини B3 даражадан B2 даражагача ва унинг узоқ муддатли контрагенти таваккалчиликлари баҳоланиши (CR баҳоланиши)ни B2 даражадан B1 даражагача оширди ҳамда миллий ва хорижий валюталардаги депозитларнинг қисқа муддатли рейтингларини «Праймдан ташқари (NP)» даражасида тасдиқлади.
Барча узоқ муддатли депозитлар бўйича прогноз «Барқарор».
Аsia Alliance Bank АТБ рейтингларининг барқарор прогноз билан оширилиши банк таваккалчиликлар бўйича кўрсаткичларининг яқинда яхшиланганлиги билан боғлиқ бўлиб, банкнинг кредит таваккалчилигига мойиллиги пасайишини, барқарор молиявий кўрсаткичлар сақланишини, бизнес диверсификацияланиши кучайишини ва филиал тармоғи кенгайишини акс эттиради.
Аsia Alliance Bank АТБ маблағ (капитал) етарлилиги кучли кўрсаткичларининг қўллаб-қувватланишини давом эттиради, 2016 йил 30 сентябрдаги ҳолат бўйича Аsia Alliance Bank АТБ 1-даражали маблағи (капитали) ва умумий CAR (Базель I, Халқаро молиявий ҳужжатлар стандартлари (ХМҲС)га мувофиқ) 2015 йил охиридаги 20,76%га нисбатан 23,4%ни ташкил қилди.
Аsia Alliance Bank АТБнинг юридик шахслар паст қийматли депозитларидан яхши фойдаланилганлиги ва жисмоний шахсларнинг қимматли депозитларига чекланган боғлиқлиги, шунингдек банкнинг воситачилик (комиссия) даромадларини юзага келтириш юқори имконияти туфайли рентабелликнинг янада кучли (B3/B2 рейтингларига эга банкларга нисбатан) кўрсаткичларини акс эттирди.
Аsia Alliance Bank АТБнинг 2016 йил 9 ойи мобайнидаги соф фойдаси 29 млрд. сўмни ташкил қилиб, бу 3,6% (2015 йилда 3,9% ва 2014 йилда 4,5%) миқдорида ўртача активлар рентабеллигини кўрсатади. Банкнинг 2015−2016 йиллардаги молиявий натижалари катта даромадлар оқими ва паст фондлаш қиймати билан боғлиқ соф фоизли даромаднинг сезиларли оширилиши орқали таъминланди.

20 декабря международное рейтинговое агентство Moody’s Investors Service повысило долгосрочные рейтинги депозитов АКБ Asia Alliance Bank в национальной и иностранной валютах с В3 до В2. В то же время рейтинговое агентство повысило самостоятельный рейтинг банка финансовой устойчивости с В3 до В2 и его оценку долгосрочных рисков контрагента (Оценка CR) с уровня В2 до В1 и подтвердило краткосрочные рейтинги депозитов в национальной и иностранной валютах на уровне «Не прайм» (NP). Прогноз по всем долгосрочным депозитам — «cтабильный».
Повышение рейтингов АКБ Asia Alliance Bank со стабильным прогнозом обусловлено недавним улучшением показателей банка по рискам и отражает снижение склонности банка к кредитному риску, сохранение устойчивых финансовых показателей, рост диверсификации бизнеса и расширение филиальной сети.
АКБ Asia Alliance Bank продолжает поддерживать сильные показатели достаточности капитала: по состоянию на 30 сентября 2016 года капитал 1 уровня и общий CAR (Базель I, в соответствии с МСФО) АКБ Asia Alliance Bank составил 23,4% по сравнению с показателем 20,76% в конце 2015 года.
АКБ Asia Alliance Bank показал более сильные (по сравнению с банками, имеющими рейтинги B3/B2) показатели рентабельности, благодаря хорошему доступу банка к низкой стоимости депозитов юридических лиц и ограниченной зависимости от дорогих депозитов физических лиц, а также высокую способность банка генерировать комиссионные доходы.
За 9 месяцев 2016 года чистая прибыль АКБ Asia Alliance Bank составила 29 млрд сумов, что показывает рентабельность средних активов в размере 3,6% (3,9% в 2015 году и 4,5% в 2014 году). Финансовые результаты банка в 2015—2016 гг. были поддержаны значительным увеличением чистого процентного дохода, обусловленного большим потоком доходов и низкой стоимости фондирования.