Шу билан бир вақтда, рейтинг агентлиги молиявий барқарорлик банки мустақил рейтингини B3 даражадан B2 даражагача ва унинг узоқ муддатли контрагенти таваккалчиликлари баҳоланиши (CR баҳоланиши)ни B2 даражадан B1 даражагача оширди ҳамда миллий ва хорижий валюталардаги депозитларнинг қисқа муддатли рейтингларини «Праймдан ташқари (NP)» даражасида тасдиқлади.
Барча узоқ муддатли депозитлар бўйича прогноз «Барқарор».
Аsia Alliance Bank АТБ рейтингларининг барқарор прогноз билан оширилиши банк таваккалчиликлар бўйича кўрсаткичларининг яқинда яхшиланганлиги билан боғлиқ бўлиб, банкнинг кредит таваккалчилигига мойиллиги пасайишини, барқарор молиявий кўрсаткичлар сақланишини, бизнес диверсификацияланиши кучайишини ва филиал тармоғи кенгайишини акс эттиради.
Аsia Alliance Bank АТБ маблағ (капитал) етарлилиги кучли кўрсаткичларининг қўллаб-қувватланишини давом эттиради, 2016 йил 30 сентябрдаги ҳолат бўйича Аsia Alliance Bank АТБ 1-даражали маблағи (капитали) ва умумий CAR (Базель I, Халқаро молиявий ҳужжатлар стандартлари (ХМҲС)га мувофиқ) 2015 йил охиридаги 20,76%га нисбатан 23,4%ни ташкил қилди.
Аsia Alliance Bank АТБнинг юридик шахслар паст қийматли депозитларидан яхши фойдаланилганлиги ва жисмоний шахсларнинг қимматли депозитларига чекланган боғлиқлиги, шунингдек банкнинг воситачилик (комиссия) даромадларини юзага келтириш юқори имконияти туфайли рентабелликнинг янада кучли (B3/B2 рейтингларига эга банкларга нисбатан) кўрсаткичларини акс эттирди.
Аsia Alliance Bank АТБнинг 2016 йил 9 ойи мобайнидаги соф фойдаси 29 млрд. сўмни ташкил қилиб, бу 3,6% (2015 йилда 3,9% ва 2014 йилда 4,5%) миқдорида ўртача активлар рентабеллигини кўрсатади. Банкнинг 2015−2016 йиллардаги молиявий натижалари катта даромадлар оқими ва паст фондлаш қиймати билан боғлиқ соф фоизли даромаднинг сезиларли оширилиши орқали таъминланди.

On 20 December, Moody’s Investors Service upgraded long-term local and foreign currency deposit ratings of Asia Alliance Bank to B2 from B3. At the same time, the rating agency also upgraded the bank’s baseline credit assessment (BCA) / adjusted BCA to B2 from B3, its long-term Counterparty Risk Assessment (CR Assessment) to B1(cr) from B2(cr) and affirmed short-term local- and foreign-currency deposit ratings of Not-Prime and its short-term CR Assessment of Not-Prime (cr). Outlook on all long term Bank Deposit ratings is stable.
The upgrade of Asia Alliance Bank’s ratings with a stable outlook is driven by the recent improvements in the bank’s risk profile and reflects the bank’s reduced appetite for credit risk, track record of strong financial performance; growing business diversification and strengthening business franchise.
Asia Alliance Bank continues to maintain strong capital ratios. As of 30 September, Asia Alliance Bank reported Tier 1 ratio (Basel I, reported under IFRS) of 23.4% up from 20.76% reported at year-end 2015.
Asia Alliance Bank reports a stronger (compared to B3/B2-rated banks) profitability metrics owing to the bank’s good access to low cost corporate deposits, limited reliance on expensive retail deposits; its robust fee generating capacity and operating efficiency.
For 9M 2016, Asia Alliance Bank reported net profit of UZS 29 billion, which translates into a high annualized return-on-average assets of 3.6% (3.9% in 2015 and 4.5% in 2014). The bank’s financial results in 2015−2016 were supported by a significant increase of net interest income driven by a larger income stream and lower funding cost.