Ўзбекистонлик гимнастикачи Оксана Чусовитина Олимпия ўйинларида энг кўп иштирок этган спортчи сифатида Гиннеснинг Рекордлар китобига киритилди. Бу ҳақда спортчи ўзининг Instagram`даги саҳифасида хабар қилди.
Чусовитина 41 ёш ва 56 кунлигида Рио-де-Жанейродаги Олимпиада-2016 ўйинларида иштирок этиб, Олимпия ўйинларида кетма-кет етти маротаба қатнашган ҳолда тарихдаги энг ёши катта гимнастикачига айланганидан ташқари, рекорд соҳибаси ҳам бўлди.
«Мен учун бу янги босқич, ҳаётимдаги катта ҳодиса. Мен Ўзбекистондан Гиннеснинг Рекордлар китобига киритилганимдан жуда фахрдаман ва бахтиёрман, — дея Оксана Чусовитина „Газета.uz“ билан ўз таассуротларини бўлишди. — Ҳозирча Олимпиада-2020 ҳақида ўйлаётганим йўқ, айни пайтда барча хаёлим келгуси йил Монреалда ўтадиган жаҳон чемпионатига қаратилган. Олдиндан айтишим қийин, шунинг учун олдинга кичик қадамлар билан ҳаракат қиламан, кейин эса нима бўлишини кўрамиз».
«Ўзбекистон ва бутун дунёдаги барча мухлисларимга кўмаги ва ишончи учун миннатдорчилик билдиришни хоҳлар эдим, айнан улар мени янги марралар сари ундади ва олға интилишга туртки беришди», — дея қўшимча қилди гимнастикачи.
Оксана Чусовитина гимнастика тарихида етти маротаба кетма-кет (1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012 ва 2016 йилларда) ёзги Олимпия ўйинларида иштирок этган ягона спортчи аёл ҳисобланади. У уч карра жаҳон, Европа ва Осиё ўйинлари чемпиони, жаҳон биринчиликларининг тўртта кумуш, тўрт бронза медалига ҳам сазовор бўлган.

Узбекистанская гимнастка Оксана Чусовитина включена в Книгу рекордов Гиннесса за наибольшее количество выступлений на Олимпийских играх. Об этом спортсменка сообщила на своей странице в Instagram.
Чусовитина стала обладательницей рекорда после участия в Играх-2016 в Рио-де-Жанейро, где она в возрасте 41 года и 56 дней стала не только самой возрастной гимнасткой в истории, принимавшей участие в Олимпийских играх, но и гимнасткой, выступившей на турнире четырехлетия семь раз подряд.
«Для меня это как новый этап, большое событие в жизни. Я очень горда и счастлива, что попала в Книгу рекордов Гиннеса от Узбекистана, — поделилась впечатлениями с „Газетой.uz“ Оксана Чусовитина. — Пока не думаю об Олимпиаде-2020, на данный момент все мысли о чемпионате мира, который пройдет в Монреале в следующем году. Мне сложно загадывать вперед, поэтому буду двигаться маленькими шажками, а дальше посмотрим, что будет».
«Хочу поблагодарить своих болельщиков из Узбекистана и со всего мира за поддержку и веру, именно они вдохновляют меня на новые подвиги и заставляют идти дальше», — добавила гимнастка.
Оксана Чусовитина единственная в истории гимнастики семь раз выступала на летних Олимпиадах (в 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012 и 2016 годах). Она является трехкратной чемпионкой мира, Европы и Азиатских игр, а также обладательницей четырех серебряных и четырех бронзовых наград мировых первенств.