Россия Президенти Владимир Путин душанба куни телефон орқали суҳбатда Ўзбекистоннинг янги сайланган Президенти Шавкат Мирзиёевни табриклади, дея хабар қилди Кремль матбуот хизмати.
Владимир Путин Шавкат Мирзиёевни Ўзбекистон Президенти сайловида ишончли ғалабага эришгани билан қизғин муборакбод этиб, унга давлатнинг юқори мартабали лавозимида муваффақиятлар тилади.
Томонлар келгусида ҳам Ўзбекистон-Россия ўртасидаги иттифоқчилик ва стратегик шерикчилик муносабатларини мустаҳкамлаш, шунингдек, турли соҳаларда ўзаро ҳамкорлик алоқаларини кенгайтиришни тасдиқлади.
Владимир Путин Шавкат Мирзиёевни расмий ташриф билан Россия Федерациясига ташриф буюришга таклиф қилди. таклиф мамнуният билан қабул қилинди.

Президент России Владимир Путин в понедельник поздравил в ходе телефонного разговора избранного Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, сообщила пресс-служба Кремля.
Владимир Путин тепло поздравил Шавката Мирзиёева с убедительной победой на выборах Президента Узбекистана и пожелал ему успехов на высоком государственном посту.
Стороны подтвердили стремление и далее укреплять узбекско-российские отношения союзничества и стратегического партнерства, а также расширять взаимовыгодное сотрудничество в различных областях.
Владимир Путин пригласил Шавката Мирзиёева посетить Российскую Федерацию с официальным визитом. Приглашение было с благодарностью принято.