12 сентябрдан бошлаб Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали давлат органларига мурожаат қилишда электрон рақамли имзо (ЭРИ)дан мажбурий фойдаланиш талаби жорий этилмоқда. Бу ҳақда порталда хабар қилинди.
Жисмоний шахсларнинг ЭРИ олиш жараёнини соддалаштириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Давлат солиқ қўмитаси Янги технологиялар илмий-ахборот марказининг «Электрон рақамли имзони олиш учун ариза юбориш» янги интерактив хизмати ишга туширилди.
Жисмоний шахслар аризани юборганидан ва ЭРИ учун тўловни амалга оширганидан бошлаб 5 кун ичида аризанинг кўриб чиқилганлиги бўйича хабарномани қабул қилиб олади. Ижобий натижа олинганида, жисмоний шахслар паспортининг асл нусхаси ва USB флеш-картаси билан яқин орадаги туман lавлат солиқ инспекциясига соат 9:00 дан 18:00 гача душанбадан жумагача ЭРИ сертификати ва калитини олиб кетиш учун ташриф буюришлари лозим.
ЭРИ калитини олиш учун тўлов (CLICK ва U-PAY тизимлари орқали ҳам қабул қилинади) ариза тақдим этилгандан уч кун давомида амалга оширилиши шарт. Тўлов миқдори у амалга ошириладиган кунга мувофиқ энг кам иш ҳақининг 10 фоизини ташкил қилади.

С 12 сентября на Едином портале интерактивных государственных услуг Узбекистана вводится требование по обязательному использованию электронной цифровой подписи (ЭЦП) перед отправкой обращений в госорганы. Об этом сообщается на портале.
Для упрощения процедуры приобретения ЭЦП физическими лицами Научно-информационный центр новых технологий Государственного налогового комитета запустил интерактивную услугу «Подача заявки на получение электронной цифровой подписи».
Физлица в течение пяти дней со дня направления заявки и произведения оплаты получают уведомление о положительном или отрицательном результате рассмотрения заявки. При положительном результате нужно с оригиналом паспорта и USB-накопителем (флешкой) явиться в ближайшую районную государственную налоговую инспекцию за получением сертификата и ключа ЭЦП (с 9:00 до 18:00 с понедельника по пятницу).
Плата за ЭЦП (принимается в том числе через системы CLICK и U-PAY) должна быть произведена в течение трех дней с момента направления заявки. Размер платежа составляет 10% от минимального размера заработной платы на день оплаты.
Как уточнили «Газете.uz» в Центре развития системы «Электронное правительство», прием обращений граждан через службу Call-center ЕПИГУ продолжился в прежнем режиме.