6 сентябрь куни Россия Президенти Владимир Путин 2 сентябрда ҳаётдан кўз юмган Ўзбекистон Президенти Ислом Каримовни хотирлаш учун Самарқандга ташриф буюради.
РИА Новости хабарига кўра, бу ҳақда Россия раҳбари душанба куни «Йигирматалик гуруҳи» саммитида иштирок этиш учун Хитойга ташрифи якунлари бўйича бўлиб ўтган учрашувда журналистларга маълум қилган.
«Ўйлайманки, эртага видолашиш учун албатта бораман», — деди Владимир Путин.
У келгусида Россия ва Ўзбекистон муносабатлари ривожланишига умид билдираётганини ҳам таъкидлаб ўтди.
«Умид қиламанки, Россия ва Ўзбекистон ўртасидаги икки томонлама муносабатларни қуриш режасидаги Ислом Каримов амалга оширган барча ишлар давом эттирилади ва келгусида янада ривожлантирилади. Ислом Абдуғаниевич Ўзбекистонни мустақил давлат сифатида оёққа туриши учун жуда кўп ишларни амалга оширди ва, ўйлайманки, унинг мамлакат учун қилганларини вақти келиб янада чуқурроқ тушуниб етамиз», — деди РФ Президенти.
«Ўзбекистоннинг янги тарихидаги турли вазиятларни ҳар хил баҳолаш мумкин, аммо у мамлакатдаги барқарорликни сақлай олди, у босқичма-босқич тараққиётни сақлай билди. Янги одамлар келиб, келгусида нима қилишни ҳал этади. Жуда истардимки, улар ҳам мен айтиб ўтган барқарорликни сақлашнинг уддасидан чиқади. Ўзбекистон сингари мамлакат учун бу ўта муҳим, бу ўз-ўзини ҳимоя қилиш ва келгусида босқичма-босқич ривожланиш учун зарур», — қайд этиб ўтди Путин.

6 сентября Президент России Владимир Путин посетит Самарканд, чтобы отдать дань памяти Президенту Узбекистана Исламу Каримову, ушедшему из жизни 2 сентября.
Как сообщает РИА Новости, об этом российский лидер сообщил журналистам в понедельник по итогам визита в Китай для участия в саммите «Группы двадцати».
«Думаю, что я завтра обязательно заеду для того, чтобы поклониться», — сказал Владимир Путин.
«Он очень по доброму ко мне лично относился, у нас были очень добрые отношения. Он постарше, он ко мне всегда по имени и на ты обращался», — поделился с журналистами Путин.
Президент РФ также отметил, что надеется на дальнейшее развитие отношений России и Узбекистана.
«Я надеюсь, что все, что сделано Исламом Абдуганиевичем в плане выстраивания двусторонних отношений между Россией и Узбекистаном будет сохранено и будет развиваться дальше. Ислам Абдуганиевич очень много сделал для становления Узбекистана как независимого государства, и я думаю, что еще предстоит оценить все, что он сделал для страны», — заявил Президент РФ.
«Можно по-разному оценивать разные моменты в новейшей истории Узбекистана, но он сохранил стабильность в стране, он сохранил поступательное развитие. Новые люди придут, они будут решать, что делать дальше. Я очень надеюсь на то, что им удастся сохранить ту самую стабильность, о которой я сказал. Для такой страны, как Узбекистан, это крайне важно, это просто необходимо для самосохранения и будущего поступательного развития. Мы со своей стороны будем отвечать тем же», — отметил Путин.