РИА Новости, Жанна Манукян — Якшанба куни Хитойнинг Ханчжоу шаҳрида «Йигирматалик гуруҳ» саммити ўз ишини бошлади. Форум мавзуси: «Инновацион, соғлом, ўзаро боғлиқ ва инклюзив жаҳон иқтисодиётини барпо этиш».
Хитой дунё иқтисодиётини ривожлантириш, янада самарали жаҳон иқтисодиёти ва молиявий бошқарув, халқаро савдо ва инвестицияларни рағбатлантириш ҳамда инклюзив ва ўзаро алоқадор тараққиёт учун янги йўлларни қидиришни ўз раислиги остидаги энг долзарб вазифалардан деб атади. Хитой томони фикрига кўра, мазкур вазифалар жаҳон иқтисодиёти талабларига жавоб бериб, Хитой тараққиётига мос тушади ва «инновациялар руҳи"ни намойиш этади.
ХХР раиси Си Цзиньпин саммитни очар экан, «катта йигирматалик» форумдан ҳақиқатдан ҳам таъсирчан механизмга айланиши учун нималар ўзгариши кераклигини маълум қилди.
«Биз очиқ жаҳон иқтисодиётини барпо этишимиз ҳамда савдо ва инвестицияларни соддалаштириш ва либераллаштиришдаги ҳамкорликни давом эттиришимиз лозим. „Йигирматалик“ янги протекционистик чораларни жорий этишдан воз кечиш, савдони рағбатлантириш бўйича ҳал қилувчи чораларни қўллаш юзасидан ўз мажбуриятларини адо этиши даркор», — қайд этди Хитой раҳбари ўзининг кириш нутқида.
«Йигирматалик гуруҳ» (G20) — глобал иқтисодий ва молиявий ҳамкорлик масалаларини муҳокама этиш учун тузилган етакчи форум ҳисобланади. G20 жаҳон ЯИМнинг 85 фоизлик улушига эгалик қилувчи йирик ривожланган ва ривожланаётган давлатларни бирлаштирган.

РИА Новости, Жанна Манукян — Саммит «Группы двадцати» официально открылся в китайском Ханчжоу в воскресенье. Тема форума «большой двадцатки»: «Строительство инновационной, здоровой, взаимосвязанной и инклюзивной мировой экономики».
Китай назвал основными приоритетами своего председательства поиск новых путей для мирового экономического развития, более эффективное мировое экономическое и финансовое управление, стимулирование международной торговли и инвестиций, а также инклюзивное и взаимосвязанное развитие. Китайская сторона полагает, что эти приоритеты отвечают нуждам мировой экономики и совпадают с вектором развития Китая, а также демонстрируют «дух инноваций».
Открывая саммит, председатель КНР Си Цзиньпин заявил, что «большой двадцатке» надо измениться, чтобы превратиться из форума для обсуждения в реально действующий механизм.
«Мы должны выстраивать открытую мировую экономику и продолжать содействовать упрощению и либерализации торговли и инвестиций. „Двадцатка“ должна выполнять свои обязательства по отказу от введения новых протекционистских мер, принимать решительные меры по стимулированию торговли», — подчеркнул в приветственной речи китайский лидер.
«Группа двадцати» (G20) — ведущий форум для обсуждения вопросов глобального экономического и финансового сотрудничества. G20 объединяет крупнейшие развитые и развивающиеся экономики мира, на долю которых приходится около 85% мирового ВВП.