Дзюдочи Диёрбек Ўрозбоев Бразилиянинг Рио-де-Жанейро шаҳрида ўтказилаётган XXXI ёзги Олимпия ўйинларида Ўзбекистон делегация ҳисобига дастлабки медални келтирди, хабар қилди Миллий олимпия қўмитаси матбуот хизмати.
Оғирлик вазни 60 килограммгача бўлган полвонлар беллашувида татамига тушган спортчи Австралия, Швейцария, Бразилия ҳамда Грузия терма жамоаси аъзоларини мағлуб этиб, бронза медали совриндори бўлди.
«Биринчилардан бўлиб баҳсларга киришиш жуда ҳам масъулиятли. Мен бунга ҳам жисмонан, ҳам руҳан тайёр эдим. Биз спортчиларга давлатимиз ва хукуматимиз томонидан қаратилаётган алоҳида эътибор ўз сўзини айтмоқда… Мен Олимпия ўйинларидаги биринчи медалимни давлатимиз мустақиллигининг 25 йиллигига бағишлайман. Халқимиз, Президентимиз ишончларини оқлаганлигимдан хурсандман», — деди Диёрбек Ўрозбоев.
Диёрбек Ўрозбоев 1993 йилнинг 17 август куни Хоразм вилоятининг Шовот туманида таваллуд топган. Халқаро тоифадаги спорт устаси. Мураббийлари: Жамшид Худойберганов ва Вячеслав Перетейко.

Дзюдоист Диёрбек Урозбоев принес в копилку сборной Узбекистана первую медаль на XXXI летних Олимпийских играх в Рио-де-Жанейро (Бразилия), сообщила пресс-служба Национального олимпийского комитета.
В весовой категории до 60 кг Урозбоев одержал верх над спортсменами из Австралии — Джошуа Катцем, Швейцарии — Людовиком Шаммартеном, уступил казахстанцу Елдосу Сметову, затем одолел представителей Бразилии — Фелипе Китадаи и Грузии — Амирана Папинашвили, завоевав в итоге бронзовую медаль.
«Вступать в схватку одним из первых — большая ответственность, — прокомментировал свое выступление Диёрбек Урозбоев. — Я был к этому готов и физически, и духовно… Свою первую медаль на Олимпийских играх я посвящаю 25-летию независимости Узбекистана. Я рад, что смог оправдать доверие народа и Президента».
Диёрбек Урозбоев родился 17 августа 1993 года в Шаватском районе Хорезмской области. Мастер спорта международного класса. Тренеры: Джамшид Худойберганов и Вячеслав Перетейко.