Япониянинг Toyoko Inn компанияси Тошкентнинг тарихий марказида жойлашган «Чорсу» меҳмонхонасини реконструкция қилиш ва фойдаланишга топшириш масалаларига қизиқиш билдирмоқда. Бу ҳақда «Ўзбектуризм» Миллий компанияси матбуот хизмати хабар қилди.
Toyoko Inn вакиллари бошқарув аъзоси К. Моринака раҳбарлигида 12−14 июль кунлари Ўзбекистонда бўлди.
Toyoko-Inn уч юлдузли бизнес-меҳмонхоналар қуриш билан шуғулланиб, Франция, Корея Республикаси, Филиппин ва Камбожа каби давлатларда 200 дан зиёд меҳмонхоналарга эга.
Компания Франкфурт, Москва, Нью-Йорк, Чикаго ва Торонто каби шаҳарлардаги мавжуд меҳмонхоналарни реконструкция қилиб, янгиларини бунёд этиш билан ҳам шуғулланади.
23 қаватли «Чорсу» меҳмонхонаси 450 хонага эга бўлиб, Тошкент рамзларидан бирига айланган, дейиш мумкин. Меҳмонхона мажмуаси шу номдаги майдонда 1982 йилда фойдаланишга топширилган. Унинг илк номи — «Москва».
2000- йиллар аввалида мажмуа реконструкция муносабати билан ёпилган. Туркия ва Жанубий Корея компаниялари ҳам унинг реконструкциясига қизиқиш билдирган, аммо тиклаш ишлари амалга оширилмай қолган эди.

Японская компания Toyoko-Inn проявляет интерес к реконструкции и эксплуатации гостиницы «Чорсу», расположенной в историческом центре Ташкента. Об этом сообщила пресс-служба Национальной компании «Узбектуризм».
Представители Toyoko Inn во главе с членом правления К. Моринакой посетили Узбекистан в период с 12 по 14 июля.
Toyoko-Inn строит трехзвездочные бизнес-гостиницы и имеет более 200 гостиниц в таких странах, как Франция, Республика Корея, Филиппины и Камбоджа.
Компания также строит новые и реконструирует существующие гостиницы во Франкфурте-на-Майне, Москве, Нью-Йорке, Чикаго и Торонто.
23-этажную гостиницу «Чорсу» с 450 номерами можно назвать одним из символов Ташкента. Гостиничный комплекс был возведен на одноименной площади в 1982 году. Первоначальное название — «Москва».
В начале 2000-х годов комплекс был закрыт на реконструкцию. Интерес к нему проявляли турецкие и южнокорейские компании, однако реконструкция так и не была осуществлена.