ЮНЕСКОнинг Жаҳон мероси қўмитаси Ўзбекистоннинг Қашқадарё вилояти Шаҳрисабз шаҳри тарихий марказини хавф остидаги Жаҳон мероси объектлари рўйхатига киритди.
Бундай қарор қўмитанинг 10−20 июль кунлари Истанбулда бўлиб ўтаётган 40-сессиясида Шаҳрисабзнинг тарихий марказида «сайёҳлик инфратузилмаларининг ҳаддан зиёд ривожланаётгани» муносабати билан қабул қилинди, дея хабар бермоқда ЮНЕСКО сайти.
Шаҳрисабзнинг ёши 2000 йилдан ошадиган тарихий маркази 2000 йилда ЮНЕСКОнинг Жаҳон мероси объектлари рўйхатига киритилган эди. Бу ерда мазкур шаҳарнинг кўп асрлик тарихидан дарак берувчи машҳур архитектура ёдгорликлари ва бутун бошли қадимий мавзелар тўпланган. Мазкур ёдгорликлар ва мавзелар шаҳарнинг Амир Темур ва темурийларнинг XIV-XV асрлардаги гуллаб-яшнаган даврига тааллуқли, дейилади ЮНЕСКО сайтида объектларга тасниф берилар экан.
Хавф остидаги Жаҳон мероси рўйхати бутун инсоният учун умумий қадр-қийматга эга объектлар муҳофазасига эътиборни жалб этиш мақсадида шакллантирилган. Айни пайтда 49 объект мазкур рўйхатдан ўрин олган.
Жаҳон мероси Қўмитасининг 13 июлдаги йиғилишида шаҳар марказидаги Жаҳон мероси объектлари ҳисобланган мавзелардаги биноларнинг бузилиши ва замонавий объектлар, жумладан меҳмонхона ва бошқа иншоотларнинг қурилиши тарихий Шаҳрисабзнинг ташқи қиёфасида қайтариб бўлмас ўзгаришларга сабаб бўлгани муносабати билан хавотир билдирилди, дейилади ташкилот хабарида.
Қўмита ЮНЕСКО Жаҳон мероси маркази ҳамда Ёдгорликлар ва тарихий жойларни муҳофаза қилиш бўйича халқаро кенгаш (ИКОМОС)га Ўзбекистонга йўқотишлар ҳажмини баҳолаш ва вазиятни ўнглаш бўйича зарур чора-тадбирларни таклиф этиш мақсадида ҳамкорликдаги миссияни жўнатиш вазифасини топширди.

Комитет Всемирного наследия ЮНЕСКО включил исторический центр города Шахрисабз в Кашкадарьинской области Узбекистана в Список объектов Всемирного наследия, находящихся под угрозой.
Такое решение было принято на 40-й сессии комитета, проходящей с 10 по 20 июля в Стамбуле, в связи с «чрезмерным развитием туристической инфраструктуры» в историческом центре Шахрисабза, сообщается на сайте ЮНЕСКО.
Исторический центр Шахрисабза, возраст которого превышает 2000 лет, был включен в список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО в 2000 году. Здесь сосредоточены выдающиеся архитектурные памятники и целые древние кварталы, несущие свидетельства многовековой истории этого города. Эти памятники и кварталы относятся к периоду расцвета города во времена правления Амира Темура и Темуридов
Список Всемирного наследия, находящегося под угрозой, призван привлечь внимание к необходимости охраны объектов, обладающих выдающейся универсальной ценностью для всего человечества. В настоящее время список включает 49 объектов.
На заседании 13 июля Комитет Всемирного наследия выразил обеспокоенность «разрушением зданий в центре средневековых кварталов объекта Всемирного наследия и строительством современных объектов, включая гостиницы и другие здания, которые повлекли необратимые изменения во внешнем облике исторического Шахрисабза», говорится в сообщении.
Комитет поручил Центру Всемирного наследия ЮНЕСКО и Международному совету по охране памятников и исторических мест (ИКОМОС) направить в Узбекистан совместную миссию «для оценки размера ущерба и предложения соответствующих мер по исправлению ситуации».