Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва Корея Халқаро ҳамкорлик агентлиги (KOICA) 11 июль куни KOICA`нинг «Кўп профилли болалар тиббиёт маркази ва 4-даражали кўп профилли ихтисослашган шифохона тиббиёт ходимлари малакасини ошириш марказини ташкил этиш» лойиҳасини амалга ошириш учун муҳокама протоколини имзолади. Бу ҳақда Тошкентдаги KOICA ваколатхонаси маълум қилди.
Бюджети 7 млн АҚШ доллари бўлган лойиҳа беш йил давомида (2016−2020 йиллар) амалга оширилади. Тиббиёт бўйича инновацион марказни ташкил этишдан кўзланган мақсад педиатрияда тиббиё ёрдам сифатини ошириш, педиатрия йўналиши мутахассисларининг жарроҳлик, тадқиқотлар таълими ва уларни ўтказиш бўйича қобилиятларини ошириш; шунингдек, касаллик ва ўлим даражасини камайтиришдан иборат. Лойиҳа доирасида Жанубий Корея ва Ўзбекистонда мастер-класслар ўтказиш режалаштирилган.
Кўп профилли болалар тиббиёт маркази 2017 йилда Тошкентда 102,846 млн долларлик имтиёзли заём ажратган Корея Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва ҳамкорлик жамғармаси (EDCF) билан ҳамкорликда бунёд этилади. Ўзбекистоннинг лойиҳадаги улуши эса 27,73 млн долларни ташкил этиб, унинг 20,78 млн доллари — солиқ ва божхона имтиёзлари кўринишидадир. Марказ 250 ташриф учун 280 койка-ўрнига эга бўлиб, бу ерда йилига 1500 жарроҳлик амалиёти ўтказилади.

Министерство здравоохранения Узбекистана и Корейское агентство по международному сотрудничеству (KOICA) 11 июля подписали протокол обсуждений для реализации проекта KOICA «Создание Центра повышения квалификации медицинского персонала Детского многопрофильного медицинского центра и высокоспециализированной многопрофильной клиники 4-го уровня». Об этом сообщили в представительстве KOICA в Ташкенте.
Проект с бюджетом в 7 млн долларов США будет реализован в течение пяти лет (2016−2020 годы). Целью создаваемого инновационного центра по медицине являются улучшение качества медицинской помощи в педиатрии, укрепление потенциала специалистов педиатрических направлений по продвинутым навыкам в хирургии, обучение и проведение исследований; а также снижение заболеваемости и смертности. В рамках проекта запланирована организация мастер-классов в Южной Корее и Узбекистане.
Детский многопрофильный медицинский центр будет построен в Ташкенте в 2017 году при содействии Фонда экономического развития и сотрудничества Республики Корея (EDCF), который выделил льготный заем в размере 102,846 млн долларов. Вклад Узбекистана в проект составит 27,73 млн долларов, в том числе 20,78 млн долларов — в виде налоговых и таможенных льгот. Центр на 280 койко-мест будет рассчитан на 250 посещений в день и 1500 операций в год.