Тошкентда таниқли шоир, драматург ва жамоат арбоби, Ўзбекистон Қаҳрамони Эркин Воҳидов 80 ёшида оғир хасталикдан сўнг ҳаётдан кўз юмди. Мазкур хабар душанба куни кечқурун ижтимоий тармоқларда пайдо бўлди. Шоирнинг вафот этгани ҳақидаги хабарни «Газета.uz»га унинг оиласига яқин ахборот манбаси ҳам тасдиқлади.
ZiyoNET портали маълумотларига кўра, Эркин Воҳидов 1936 йил 28 декабрь куни Фарғона вилоятининг Олтиариқ туманида ўқитувчилар оиласида таваллуд топган. Тошкент давлат университетининг филология факультетида таҳсил олган (1955-1960 йиллар). Таҳсилни тамомлаганидан сўнг турли нашриётлар, газета ва журналлар таҳририятларида меҳнат қилган. «Ёшлик» журналининг илк бош муҳаррири сифатида фаолият кўрсатган (1982 йил). 1999 йилда Ўзбекистон Қаҳрамони унвони билан тақдирланган.
Илк шеърий тўплами «Тонг нафаси» 1961 йилда нашр этилган. Шундан сўнг кўплаб янги тўпламлари дунё юзини кўрди. Эркин Воҳидов «Олтин девор», «Истанбул фожиаси» ва «Иккинчи тумор» пьесалари муаллифи ҳисобланади. Гётенинг «Фауст» трагедияси, Есенин, Твардовский, Блок, Иқбол, Ҳамзатов ва бошқа шоирларнинг шеърларини ўзбек тилига ўгирган.

В Ташкенте на 80-м году жизни после тяжелой болезни скончался известный поэт, драматург и общественный деятель, Герой Узбекистана Эркин Вахидов. Сообщения об этом появились вечером в понедельник в социальных сетях. Близкие к семье поэта источники подтвердили «Газете.uz» информацию о его кончине.
Эркин Вахидов — один из ярких деятелей современной узбекской литературы. По данным портала ZiyoNET, Эркин Вахидов родился 28 декабря 1936 года в Алтиарыкском районе Ферганской области в семье учителя. Учился в Ташкентском государственном университете на филологическом факультете (1955-1960 годы). После окончания учебы работал в разных издательствах и редакциях газет и журналов. Был первым главным редактором журнала «Ёшлик» (1982 год). В 1999 году был удостоен звания Героя Узбекистана.
Первый сборник стихотворений Вахидова «Дыхание зари» увидел свет в 1961 году. Затем почти ежегодно выходили новые сборники его произведений. Эркин Вахидов является автором пьес «Золотая стена», «Стамбульская трагедия» и «Второй талисман» и переводчиком на узбекский язык трагедии Гёте «Фауст», стихов Есенина, Твардовского, Блока, Икбала, Гамзатова и других поэтов.