Жорий йилнинг биринчи чорагида Ўзбекистоннинг ялпи ички маҳсулоти 7,5 фоизга ўсди. ЎзАнинг хабар беришича, бу ҳақда 15 апрелда бўлиб ўтган Вазирлар Маҳкамасининг мажлисида маълум қилинган.
Саноат маҳсулоти ишлаб чиқариш ҳажми 7 фоизга, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириш ҳажми — 6,7 фоизга, чакана товар айланмаси ҳажми 12,8 фоизга кўпайди. Давлат бюджети ялпи ички маҳсулотга нисбатан 0,1 фоиз миқдоридаги профицит билан ижро этилди. Инфляция даражаси прогноз параметрлардан ошмади, дейилади хабарда.
Хизматлар ҳажмлари 12,1 фоизга ўсиб, уларнинг ялпи ички маҳсулотдаги улуши 2015 йилнинг биринчи чорагидаги 59,3 фоиздан 59,5 фоизгача кўпайди.
Январь-март ойларида кичик бизнеснинг 8400 та ёки ўтган йилнинг шу давридагига қараганда 5,5 фоиз кўп янги субъекти ташкил этилди. Кичик бизнес субъектларига 3,6 трлн сўм банк кредитлари берилди, ўсиш 2015 йилнинг 1-чорагидагига қараганда 1,3 бараварни ташкил этди.
2016 йилда иш ўринлари ташкил этиш ва аҳоли бандлигини ошириш дастури доирасида 167,4 мингта янги иш ўринлари ташкил этилди, улардан 57,7 фоизи қишлоқ жойларда.
«Соғлом она ва бола йили» Давлат дастури тадбирларини молиялаштиришга қарийб 1,3 трлн сўм миқдоридаги маблағ йўналтирилди.
Ўзлаштирилган инвестициялар ҳажмлари 8,5 фоизга, шу жумладан, хорижий инвестициялар 14,4 фоизга ўсди. 2016 йилги Инвестиция дастури доирасида 368 та янги инвестиция лойиҳасини амалга ошириш бошланди, улар бўйича қуриш ва реконструкция қилишга пудрат шартномалари белгиланган тартибда тузилган.
Фарғона водийси вилоятларини республиканинг қолган ҳудуди билан тўғридан-тўғри темир йўл қатнови билан бирлаштирадиган янги электрлаштирилган Ангрен-Поп темир йўли қурилиши тугалланмоқда. Самарқанд-Бухоро темир йўлини, йўловчилар ташиш поездларининг юқори тезликда ҳаракатланишини ташкил этган ҳолда, электрлаштириш лойиҳаси жадал суръатларда амалга оширилмоқда.
Замонавий технология бўйича кенг полосали фойдаланишнинг 500 километрдан ортиқ оптик-толали тармоқларини қуриш ва захирага қўйиш амалга оширилди. Қишлоқ турар жой массивларида 13 мингта янги шинам уйлар, ушбу массивларда ижтимоий ва бозор инфратузилмасининг замонавий объектларини қуриш бошланди.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгашига, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликларига иқтисодиёт тармоқлари ва соҳаларида қурилиш ишларига ўсиб бораётган талабни ҳисобга олган ҳолда 2016 йилда 400 тадан ортиқ янги, молиявий барқарор ва зарур техника билан жиҳозланган қурилиш ва монтаж ташкилотлари ташкил этишни таъминлаш юзасидан зарур чора-тадбирлар кўриш топширилди.
Биринчи чорак мобайнида 178 та давлат активи 216 млрд сўмга яқин инвестиция мажбуриятлари қабул қилинган ҳолда хусусий мулкка сотилганлиги қайд этилди. Устав фондларида давлат улушлари бўлган акциядорлик жамиятлари сони 2015 йилнинг шу давридаги 378 та ўрнига 209 тагача кисқарди.
Мажлисда бош вазирнинг ўринбосарлари, вазирликлар, идоралар, хўжалик бирлашмалари раҳбарларининг эътибори хомашёни жаҳон бозорида талаб этилган тайёр маҳсулотга чуқур қайта ишлашнинг 3-4 босқичли циклларига ўтишни назарга тутувчи 2020, 2025 ва 2030 йилларга ҳисоблаб чиқилган саноатнинг етакчи тармоқларини ривожлантириш дастурлари лойиҳаларини ишлаб чиқишни тугаллашни жадаллаштириш ва тасдиқлаш учун киритиш зарурлигига қаратилди.

Валовой внутренний продукт Узбекистана за первый квартал текущего года возрос на 7,5%. Об этом было сообщено на заседании Кабинета Министров 15 апреля, передает УзА.
Объемы производства промышленной продукции за указанный период увеличились на 7%, продукции сельского хозяйства — на 6,7%, розничного товарооборота — на 12,8%. Государственный бюджет исполнен с профицитом в размере 0,1% к ВВП. Уровень инфляции не превысил прогнозных параметров, отмечается в сообщении.
Рост объемов услуг составил 12,1%, а их доля в ВВП увеличилась до 59,5% по сравнению с 59,3% в первом квартале прошлого года.
В первом квартале было создано 8400 новых субъектов малого бизнеса, что на 5,5% больше, чем в аналогичном периоде 2015 года. С начала года субъектам малого бизнеса выданы банковские кредиты на сумму 3,6 трлн сумов (рост — в 1,3 раза).
В рамках Программы создания рабочих мест и повышения занятости населения на 2016 год создано 167,4 тысячи новых рабочих мест, из них 57,7% — в сельской местности.
На финансирование мероприятий Государственной программы «Год здоровой матери и ребенка» за три месяца направлены средства в размере около 1,3 трлн сумов.
Рост объемов освоенных инвестиций составил 8,5%, в том числе иностранных инвестиций — на 14,4%. В рамках Инвестиционной программы на 2016 год начата реализация 368 новых инвестиционных проектов, по которым заключены договоры подряда на строительство и реконструкцию.
Завершается строительство новой электрифицированной железнодорожной линии Ангрен-Пап, соединяющей прямым железнодорожным сообщением области Ферганской долины с остальной территорией республики. Ускоренными темпами осуществляется проект по электрификации железнодорожной линии Самарканд-Бухара с организацией высокоскоростного движения пассажирских поездов.
Построено и резервировано более 500 км волоконно-оптических сетей широкополосного доступа по современной технологии. Начато строительство 13 тысяч новых индивидуальных домов по типовым проектам на сельских жилых массивах.
Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и Ташкента поручено принять меры по обеспечению создания в текущем году более 400 новых, финансово устойчивых и оснащенных необходимой техникой строительных и монтажных организаций, с учетом возрастающего спроса на строительные работы в отраслях и сферах экономики.
В течение квартала в частную собственность реализовано 178 государственных активов, с принятием инвестиционных обязательств на сумму около 216 млрд сумов. Количество акционерных обществ с государственной долей в уставных фондах сократилось до 209 против 378 в аналогичном периоде 2015 года.
Внимание заместителей премьер-министра, руководителей министерств, ведомств и хозяйственных объединений было обращено на необходимость ускорения разработки и утверждения проектов программ развития ведущих отраслей промышленности, рассчитанных на периоды до 2020, 2025 и 2030 годов, предусматривающих переход на 3-4-стадийные циклы глубокой переработки сырья в востребованную на мировом рынке готовую продукцию.