1 ноябрь куни Самарқанд шаҳридаги Форумлар мажмуасида Марказий Осиёнинг беш мамлакати ва Америка Қўшма Штатлари ташқи сиёсат маҳкамалари раҳбарлари учрашуви бўлиб ўтди.
Мажлисни Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири Абдулазиз Комилов очди.
Учрашувда АҚШ Давлат котиби Жон Керри, Қозоғистон Республикаси ташқи ишлар вазири Ерлан Идрисов, Қирғизистон Республикаси ташқи ишлар вазири Эрлан Абдилдаев, Тожикистон Республикаси ташқи ишлар вазири Сирожиддин Аслов, Туркманистон ташқи ишлар вазири Рашид Мередов иштирок этди.
Мажлисда сиёсий, савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар соҳаларда ўзаро ҳамкорлик истиқболлари тўғрисида фикр алмашилди, халқаро ва минтақавий долзарб масалалар муҳокама этилди.
Учрашув якунида Марказий Осиёнинг беш мамлакати ва АҚШ ўртасида Шериклик ва ҳамкорлик тўғрисида қўшма декларация қабул қилинди. Тадбир иштирокчилари олти давлат ташқи сиёсат маҳкамалари ўртасида умум манфаатдор масалалар юзасидан мунтазам сиёсий мулоқот ўтказиш бўйича ўзаро ҳамкорликнинг янги формати — «С5+1»ни ташкил этишни маъқуллади.

В комплексе «Форумлар мажмуаси» в Самарканде 1 ноября прошла встреча руководителей внешнеполитических ведомств пяти стран Центральной Азии и Соединенных Штатов Америки, сообщило УзА.
Заседание открыл министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов.
Во встрече приняли участие государственный секретарь США Джон Керри, министры иностранных дел Республики Казахстан — Ерлан Идрисов, Кыргызской Республики — Эрлан Абдылдаев, Республики Таджикистан — Сироджидин Аслов и Туркменистана — Рашид Мередов.
Состоялся обмен мнениями по перспективам взаимодействия в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной областях, обсуждены актуальные международные и региональные темы.
По итогам заседания была принята Совместная декларация партнерства и сотрудничества пяти государств Центральной Азии и США.
Участники встречи одобрили создание нового формата взаимодействия «С5+1» для проведения регулярного политического диалога между внешнеполитическими ведомствами шести государств по вопросам, представляющим общий интерес.