Ҳусниддин Норбеков Ўзбекистон паралимпия спорти тарихида илк марта енгил атлетика бўйича жаҳон чемпионатининг олтин медалини қўлга киритди, деб хабар қилади Миллий паралимпия уюшмаси.
У Доҳадаги (Қатар) жаҳон чемпионатида диск улоқтириш бўйича 53,81 м натижа кўрсатиб, жаҳон чемпиони унвонига сазовор бўлди.
Ўзбек спортчиси ушбу натижаси билан 2012 йил Лондондаги XIV Паралимпия ўйинлари ғолиби хитойлик Хиа Донг ва 2013 йил Лиондаги (Франция) енгил атлетика бўйича жаҳон чемпионати ғолиби украиналик Микола Забнякдан ўзиб кетди.

Хусниддин Норбеков впервые в истории паралимпийского спорта Узбекистана завоевал золотую медаль чемпионата мира по легкой атлетике. Об этом сообщила пресс-служба Национальной паралимпийской ассоциации.
В соревнованиях по метанию диска на ЧМ в Дохе (Катар) Норбеков с результатом 53,81 м получил титул чемпиона мира.
Своим результатом узбекистанец превзошел победителя XIV Паралимпийских игр в Лондоне в 2012 году китайца Хиа Донга и победителя чемпионата мира по легкой атлетике в Лионе (Франция) в 2013 году украинца Миколу Забняка.