Япония бош вазири Синдзо Абэ Мўғулистон ва Марказий Осиё мамлакатлари: Туркманистон, Тожикистон, Ўзбекистон, Қирғизистон ва Қозоғистон бўйлаб тарихий сафарга чиқди, деб хабар қилади РИА Новости. Унга сафари давомида Япония компанияларининг 50 нафар вакили ҳамроҳлик қилади.
Сафар 27 октябрга қадар давом этади ва бош вазир 5 кун давомида 6 та мамлакатга ташриф буюради. Зикр этилган мамлакатлардан учтасига Япония ҳукумати раҳбари илк марта боради.
«Сафарни ҳеч иккиланмай тарихий деб аташ мумкин. Мўғулистондан сўнг бош вазир Туркманистон, Тожикистон, Ўзбекистон, Қирғизистон ва Қозоғистонга йўл олади. Шу пайтгача бош вазир Дзюнъитиро Коидзуми Қозоғистон ва Ўзбекистонгагина борган эди. Туркманистон, Тожикистон ва Қирғизистонга Япония ҳукумати раҳбари илк марта сафар қилади», — деди Япония ТИВ мулозими РИА Новости мухбирига.
Ҳар бир мамлакатга сафари чоғида Абэнинг давлат раҳбарлари билан учрашувлари, бизнес-форумларда иштирок этиши, шунингдек, қўшма баёнот ва ҳужжатлар имзоланиши режалаштирилмоқда. Япония бош вазири сафари якунлари бўйича 27 октябрь куни Назарбоев университетида маъруза қилади.

РИА Новости, Ксения Нака — Премьер-министр Японии Синдзо Абэ направился в историческое турне в Монголию и страны Центральной Азии: Туркменистан, Таджикистан, Узбекистан, Кыргызстан и Казахстан. В поездке его будут сопровождать 50 представителей японских компаний.
Турне продлится до 27 октября, за пять дней премьеру предстоит посетить шесть стран, визит в три из них станет первой подобной поездкой главы кабинета министров Японии.
«Визит без преувеличения можно назвать историческим. После Монголии премьер-министр направится в Туркменистан, Таджикистан, Узбекистан, Кыргызстан и Казахстан. До сих пор премьер Дзюнъитиро Коидзуми посещал только Казахстан и Узбекистан, поездка в Туркменистан, Таджикистан и Кыргызстан станет первым визитом главы правительства Японии», — сообщили РИА Новости в МИД Японии.
Во время посещения каждой из стран запланированы встречи Абэ с главами государств, участие в бизнес-форумах, подписание совместных заявлений и документов. По итогам визита японский премьер выступит 27 октября с речью в Назарбаев Университете.