Yetakchilar u yerda Petronas prezidenti Muhammad Tavfiq bilan uchrashuv o‘tkazdi. Neft-gaz, neft-kimyo va qayta tiklanuvchi energetika sohalarida yetakchilardan biri bo‘lgan ushbu global kompaniya bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
petronas, малайзия, prezident, prezident tashrifи
Shavkat Mirziyoyev xomashyoni chuqur qayta ishlash va “yashil” energetika loyihalarini amalga oshirish borasidagi istiqbolli rejalarni qo‘llab-quvvatladi.
Xususan, geologiya-qidiruv ishlarini olib borish va istiqbolli uglevodorod konlarini o‘zlashtirish, karbonat angidrid gazini ushlab qolish va saqlash bo‘yicha ilg‘or texnologiyalarni joriy etish, Petronas universiteti negizida yuqori malakali kadrlar tayyorlash ustuvor vazifalar sifatida qayd etildi.
Petronas — Malayziyaning 1974-yilda tashkil etilgan milliy neft va gaz kompaniyasi. U dunyoning yetakchi energetika korxonalaridan biri sanaladi. Kompaniya neft va gaz qazib olish, qayta ishlash, transport va sotish bilan shug‘ullanadi.
2024-yil may oyida investitsiyalar vaziri Laziz Kudratov kompaniya O‘zbekistonda gazni qayta ishlash bo‘yicha ikkita yirik loyihani amalga oshirishda ishtirok etishini ma’lum qilgandi.
2013-yil o‘rtalarida Malayziya kompaniyasi Surxondaryo viloyatidagi Boysun investitsion blokidagi konlarni qidirish va o‘zlashtirish bo‘yicha mahsulot taqsimoti va va Ustyurt hududining Urga, Quanish va Aqchalak guruhini rivojlantirish bo‘yicha kelishuvdan chiqish qarori haqida xabar bergandi (loyiha hozirda Surhan Gas Chemical Operating Company tomonidan amalga oshirilmoqda). 2014-yilda kompaniya O‘zbekistondagi vakolatxonasini yopgan.
2009-yilda kompaniya sintetik yonilg‘i ishlab chiqarish zavodini (Uzbekistan GTL) qurish loyihasini amalga oshirgan, biroq 2011-yil iyun oyida qo‘shma korxonadagi ulushini 33,3 foizdan 11 foizga kamaytirgan, keyin esa boshqa investorlar bilan birgalikda iqtisodiy maqsadga muvofiq emasligi sababli loyiha tarkibidan chiqqan.

В продолжение деловой программы в Куала-Лумпуре президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и премьер-министр Малайзии Анвар Ибрагим посетили штаб-квартиру корпорации Petronas и провели встречу с президентом компании Мухаммедом Тауфиком, сообщила пресс-служба главы государства.
Рассмотрены вопросы развития сотрудничества с компанией, одной из ведущих компаний в нефтегазовой отрасли, нефтехимии и возобновляемой энергетике.
Шавкат Мирзиёев поддержал планы по реализации проектов в сфере глубокой переработки сырья и «зелёной» энергетики.
В качестве приоритетов обозначены проведение геологоразведочных работ и освоение перспективных месторождений углеводородов, внедрение передовых технологий по улавливанию и хранению углекислых газов, подготовка кадров на базе Университета Petronas, говорится в сообщении.
Напомним, в мае 2024 года стало известно о планах Узбекистана реализовать с Petronas два крупных проекта по переработке газа.
«Первый — глубокая переработка газа и производство полимеров из газа на основе технологии МТО (метанол в олефины и его производных). Второй — производство „зелёного“ аммиака из газа. В США и странах Европы растёт спрос на „зелёные“ удобрения, поэтому это очень важный проект для нашей экономики с точки зрения экспорта», — заявил тогда министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов.
У Petronas есть история сотрудничества с Узбекистаном. В 2009 году компания вошла в проект строительства завода по производству синтетического топлива (Uzbekistan GTL), но в июне 2011 года снизила свою долю в СП с 33,3% до 11%, а затем вместе с другими инвесторами вышла из проекта из-за экономической нецелесообразности.
В середине 2013 года малайзийская компания известила Узбекистан о своём решении выйти из соглашения о разделе продукции (СРП) по разведке и разработке месторождений Байсунского инвестиционного блока в Сурхандарьинском регионе (сейчас проект реализует Surhan Gas Chemical Operating Company) и СРП по разработке месторождений Урга, Куаныш и Акчалакской группы Устюртского региона. В 2014 году компания закрыла представительство в Узбекистане.