Shavkat Mirziyoyev Malayziya bosh vaziri Anvar Ibrohimning taklifiga binoan 4−5-fevral kunlari rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatda bo‘ladi, deya xabar bermoqda prezident matbuot xizmati.
Tashrif doirasida Kuala-Lumpur shahrida Anvar Ibrohim bilan ikki tomonlama muzokaralar, Malayziyaning yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuvlar, qo‘shma biznes forumi va boshqa tadbirlarda ko‘zda tutilgan.
Bo‘lajak oliy darajadagi muzokaralar kun tartibidan O‘zbekiston-Malayziya do‘stlik munosabatlarini yanada rivojlantirish hamda amaliy hamkorlikni, shu jumladan, savdo, investitsiyalar, innovatsiyalar, texnologik kooperatsiya, neft-kimyo, elektronika, “yashil” energetika, “aqlli” qishloq xo‘jaligi, turizm va boshqa ko‘plab ustuvor yo‘nalishlarda kengaytirish masalalari o‘rin olgan. Madaniy-gumanitar almashinuvni faollashtirishga alohida e’tibor qaratiladi.
Yetakchilar xalqaro siyosat va mintaqaviy hamkorlikning dolzarb jihatlarini ham ko‘rib chiqadilar.
Sammit yakunida ikki davlat o‘rtasidagi keng ko‘lamli sheriklikni yanada rivojlantirishga qaratilgan qo‘shma bayonot va salmoqli bitimlar to‘plami qabul qilinishi rejalashtirilgan.
Tashrif arafasida Malayziyada bir qator muhim tadbirlar o‘tkazilmoqda, deyiladi xabarda.
Xususan, yetakchi tahlil markazlari va tadqiqot tuzilmalarining uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Yaqin kunlarda O‘zbekistonning turizm salohiyati va madaniy merosi taqdimotlari, ikki mamlakat yetakchi oliy ta’lim muassasalari rektorlari forumi va boshqa tadbirlar o‘tkaziladi.
Ma’lumot o‘rnida, o‘tgan yilning 17−19-may kunlari Malayziya bosh vaziri Anvar Ibrohim O‘zbekistonda rasmiy tashrif bilan bo‘lgan edi.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will pay an official visit to Malaysia on 4−5 February, president’s press service said.
In Kuala Lumpur, Mirziyoyev will hold talks with prime minister Anwar Ibrahim, meet top executives of leading Malaysian companies and participate in a joint business forum and other events.
Discussions will focus on strengthening Uzbek-Malaysian relations in areas such as trade, investment, innovation, technological cooperation, petrochemicals, electronics, green energy, smart agriculture, tourism and others. Special attention will be given to enhancing cultural and humanitarian exchanges, the statement said.
A joint statement and a package of agreements aimed at expanding full-scale bilateral cooperation are expected to be signed.
Ahead of the visit, a number of events will be held in Malaysia to showcase Uzbekistan’s tourism potential and cultural heritage, along with a forum for university rectors from both countries and other engagements.
From 17 to 19 May last year, prime minister of Malaysia Anwar Ibrahim paid an official visit to Uzbekistan.